Et bedre liv til Brian og <br> andre med dårlig nyre

Et bedre liv til Brian og
andre med dårlig nyre

18. maj 2017 - kl. 15:17 - af

Bedre blodomløb, højere humør og stærkere fysik er de foreløbige positive resultater for

45-årige Brian Gaardbo fra Frederikshavn efter et års træning på sengecykel i dialyseafsnittet på Regionshospital Nordjylland i Hjørring.

Brian er den første dialysepatient, som tog de nye typer kondicykler i brug.

Nu er han også den første med cykling synkroniseret med moderne audio-visuelt udstyr på storskærm, hvor den seje frederikshavner på sin tv-skærm følger sin valgte otte kilometer lange cykelrute i Central Park i New York, mens han tramper løs.

Brian Gaardbo, som i øvrigt er fætter til TV2 News studievært Jens Gaardbo, har haft sit eget rengøringsfirma, men fik en nyretransplantation for 18 år siden og måtte drosle jobbet ned for godt tre år siden, da dialysebehandlinger blev nødvendige.

Dialyse-behandling er til personer med kronisk nyresvigt og foregår på en dialyseafdeling.

Her tilkobles patienten en dialysemaskine, der renser blodet. Dialyse varer op mod fire timer og foretages tre til fire gange om ugen. I stedet for at sove valgte Brian Gaardbo at styrke sin fysik i samarbejde med souschef på dialyseafsnittet, Helle Bach.

-Dialysebehandling med sengecykel samtidig giver mig mere livsglæde, gå-på-mod og energi. Og nu hvor min otte kilometer lange cykelrute i Central Park samtidig er synlig på den nye storskærm med mulighed for delresultater og musisk underholdning, ja så er sure dialysebehandlinger forvandlet til en sand fornøjelse,  siger Brian Gaardbo med et optimistisk smil til sin sygeplejerske.

Dialyseafsnittets souschef Helle Bach er lige så fornøjet over udsigten til, at den 45-årige frederikshavner og de øvrige dialysepatienter på Regionshospitalet i Hjørring får mere livskvalitet via det private og offentlige samarbejdskoncept Team Dialyse i Hjørring, som åbnes officielt 9. Juni af en række regionale politikere, personalet, patienterne og sponsorer i samarbejde med projektgruppen Team Dialyse, som Helle Bach deltager i.

Team Dialyse konceptet budgetterer med et beløb omkring en halv million kroner, som dækker omsætning, installation og licens af 16 såkaldte A-stationer bestående af sengecykel, 40 tommer fladskærm, opkobling via tablets til virtuelt, web-baseret cykelmiljø og fælles infoskærme.

Derudover etableres seks såkaldte B-stationer, der via fladskærm opkobles til musik, filmstreaming og f.eks. lydbøger til dialyse patienter, som ikke kan eller vil deltage i cykelprojektet.

Tekst og foto: Hasse Boe

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Et bedre liv til Brian og
andre med dårlig nyre'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger