
Byrådspolitiker: Vi planlægger
ikke for evigheden!
15. maj 2017 - kl. 10:18 - af 020838
Redaktionen har modtaget: Debatten om planlægning i Kandestederne går højt for tiden, ja der er næsten lovet stormvarsel. Omkring 1952 bestod området ved Kandestederne af ca. 1200 ha der kunne bebygges. Igennem de kommende årtier blev området stærkt indskrænket.
Flere tusinde ha omkring Kandestederne blev efterfølgende fredet. Tilbage blev det vi kender som Kandestederne i dag, en lille enklave på ca. 150 ha, hvor der ligger ca. 200 sommerhuse og et par hoteller af ældre dato.
Den oprindelige planlægning fra 1952 blev i de følgende årtier, afledt af Fredningen, justeret og tilpasset områdets nuværende størrelse. I 2012 henvendte en lodsejer i området sig til Kommunen. Vedkommende ville gerne starte et projekt op med renovering af hotellerne og udstykning af ca. 14 sommerhusgrunde, et areal på 12 ha. Det var der sådan set rent planmæssigt ikke noget til hinder for, men der skulle laves en Lokalplan for projektet.
I Forordet til Lokalplanen står der ”Denne Lokalplan er udarbejdet med henblik på områdets ”fortsatte anvendelse til hotelformål og dels sommerhuse”. Der gives mulighed for at samle hoteldriften på Hjorts Hotel, samtidig gives mulighed for en sommerhusudstykning. Der bliver ikke ændret et komma i det formål med planlægningen i området som Gl. Skagen Kommune ad flere omgange har vedtaget, og som Skagen Kommune solgte området på til en investor tilbage i 1996.
Flere hundrede har klaget over Lokalplan Forslaget. Der er også lokale der bakker op om Forslaget. Det klagerne især anfører er indgreb i moder jords fredede natur og ”sigtelinjer” fra Hotellets terrasse til Milen. Området er IKKE fredet. Hvis nuværende sommerhusejere føler sig generet af, at der bliver opført et nyt sommerhus inden for deres ”sigtelinjer”, så køb dog den sommerhusgrund. Man har altid kunnet bygge sommerhuse i Kandestederne.
De der har arvet et hus eller grund i Kandestederne for 50 år siden, har nødvendigvis ikke arvet en ”sigtelinje” (læs udsigt). Kommunen planlægger ikke for evigheden!
Afslutningsvis, som et lille kuriosum. Der er fundet spor efter markfirben i området, hvilket nok afstedkommer at der må opgives en sommerhusgrund. Lokalplan området fylder 12 ha, der er flere tusinde hektar fredet natur omkring Kandestederne, hvor det lille markfirben kan leve helt uforstyrret!
med venlig hilsen,
Jens Hedegaard, byrådsmedlem (A)
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Byrådspolitiker: Vi planlægger
ikke for evigheden!' til en bekendt