XL-BYG Tømmergaarden<br> i Lyngså lukker 20. maj

XL-BYG Tømmergaarden
i Lyngså lukker 20. maj

10. maj 2017 - kl. 5:45 - af

Lørdag den 20. maj er sidste dag med XL-BYG Tømmergaarden i Lyngså, der lukker som en følge af moderne tider.

Udviklingen i byggebranchen går i stadig retning af større butikker. Kunderne forventer flere og flere varegrupper, udvidede åbningstider samt en bemanding i forretningen, som til hver en tid leverer et højt serviceniveau.

Disse omstændigheder gør vilkårene svære for en forretning som XL-BYG Tømmergaarden i Lyngså.

-Hertil kommer, at forretningen er på kun 500 kvadratmeter. Ovennævnte udfordringer er ikke umiddelbart til at løse for vores forretning i Lyngså. Omstændighederne gør, at vi ikke har mulighed for at geare op for at følge med udviklingen, så vi har i stedet måtte træffe beslutning om at lukke forretningen. Sidste åbningsdag bliver den 20. maj, oplyser Klaus Hansen, direktør hos ejeren – Tømmergaarden A/S.

-Det er med vemod, at vi må dreje nøglen i Lyngså. Vi har gennem årene været megetglad for samarbejdet med kolleger og både private og professionelle kunder.

-Vores team har gjort alt for at få det bedste ud af de givne rammer, men vi må bare sande, at netop de begrænsede rammer samt udviklingen i branchen nu gør det til en ulige kamp.

-Jeg håber, at vores trofaste kunder vil finde vej til XL-BYG Tømmergaardens øvrige forretninger i for eksempel Hune, Løkken og Hals.

Lukningen af forretningen i Lyngså berører fire medarbejdere. XL-BYG Tømmergaarden kigger lige nu på mulighederne for at placere medarbejderne i andre af virksomhedens forretninger.

Allerede nu ligger det fast, at den nuværende afdelingsdirektør i Lyngså, Brian Kristensen, fortsætter med salgsopgaver i XL-BYG Tømmergaardens forretning i Hals.

Ligeledes er det på plads, at sælger Bjarne Jensen også fortsætter i Hals.

Alle kundekonti vedr. XL-BYG Tømmergaarden Lyngså overflyttes automatisk til XL-BYG Tømmergaarden Hals.

-Du vil som kunde derfor ikke skulle foretage dig noget. Igennem længere tid er levering af byggematerialer til kunderne i Lyngså og omegn foregået med XL-BYG Tømmergaardens biler fra afdelingen i Hals. Disse vil også fremadrettet have daglige ture til området således, at I også efter butikslukningen fortsat kan serviceres professionelt, siger dirketør Klaus Hansen.

TØMMERGAARDEN A/S har 17 afdelinger med i alt godt 400 medarbejdere i Nord-Øst-og Vestjylland.

Virksomheden sælger alle former for trælast-og byggematerialer til både private og professionelle kunder.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'XL-BYG Tømmergaarden
i Lyngså lukker 20. maj'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger