
FUF: Tilsyn med
folkeoplysende foreninger
2. maj 2017 - kl. 9:28 - af 020838
Redaktionen har modtaget: I det seneste nyhedsbrev fra Frederikshavn Ungdoms Fællesråd orienteres der om, at Folkeoplysningsudvalget på sit seneste møde besluttede, at der igangsættes et tilsyn af samtlige tilskudsberettigede folkeoplysende foreninger i kommunen.
For ikke at skabe unødig bekymring er vigtigt for mig som formand for Folkeoplysningsudvalget og medlem af styrelsen for Frederikshavn Ungdoms Fællesråd at præcisere, at dette arbejde på ingen måde vil være en klapjagt på foreninger og det store arbejde, frivillige ledere – ikke mindst kasserere udfører for foreningerne i vores kommune. Arbejdet vil blive udført med respekt og i en konstruktiv dialog med den enkelte forening.
Naturligvis skal alvorlige fejl rettes, men målet er samtidig, at tilskudsordningen fremadrettet administreres ens i alle foreninger. Hvordan tilskud, der ikke er anvendt i overensstemmelse med loven, håndteres, er endnu ikke besluttet.
For at sikre en god og ordentlig proces, er der samtidig nedsat en følgegruppe, hvor der udover undertegnede er repræsentanter for vores to paraplyorganisationer Idrætssamvirket og Frederikshavn Ungdoms Fællesråd.
Med venlig hilsen
Steen Jensen
Formand for Folkeoplysningsudvalget
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'FUF: Tilsyn med
folkeoplysende foreninger' til en bekendt