Sæby og omegn samler over<br> 41.000 ind til hjerteforskning

Sæby og omegn samler over
41.000 ind til hjerteforskning

30. april 2017 - kl. 19:16 - af

”Danmark banker for hjertet”. Sådan lød mottoet for dette års landsindsamling, som Hjerteforeningen afviklede over hele Danmark søndag den 30. april. I Sæby og flere områder af gamle Sæby Kommune blev der også samlet ind af 43 frivillige indsamlere.

”Danmark banker for hjertet” i bestræbelserne på at skaffe midler til Hjerteforeningens oplysende virke og fortsatte udvikling i kampen mod hjerte-kar-sygdomme.

466.000 danskere lever med en hjerte-kar-sygdom, og cirka en million har forhøjet blodtryk. De penge, som kommer ind, vil være et vigtigt bidrag til foreningens arbejde med blandt andet forebyggelse, patientstøtte og forskning.

I Sæby-området blev der i alt indsamlet 41.563 kroner, som kom ind via både små og større donationer. Et enkelt sted donerede et par ikke mindre end 3.000 kroner.

På trods af, at det var en stor konfirmationsweekend, og mange ikke var hjemme, er formand for Hjerteforeningen Sæby, Merethe Gaardbo, meget tilfreds med resultatet, og hun glæder sig også over, at der generelt blev taget godt imod foreningens indsamlere.

Merethe Gaardbo retter en stor tak til givere, sponsorer, indsamlere og de mange frivillige, som brugte nogle timer på en solrig forårssøndag med at hjælpe foreningen.

I forbindelse med indsamlingen var der forskellig sponsorstøtte fra Spar Nord Bank, Håndværksbageren på Aalborgvej, Lions Club samt Matas.

Lokalforeningens bestyrelse består af formand Merethe Gaardbo, Kirsten Sørensen, Ann Larsen, Elin Hyttel, Finn Brunø, Bo Baake og Per Rye. Lokalforeningens program og aktiviteter kan ses her

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæby og omegn samler over
41.000 ind til hjerteforskning'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER