Stor usikkerhed om Syvsten<br> Idrætsforenings fremtid

Stor usikkerhed om Syvsten
Idrætsforenings fremtid

23. april 2017 - kl. 6:56 - af

Syvstenhallens tvivlsomme fremtid skaber også usikkerhed om Syvsten IF’s fremtid, om hvordan foreningen bliver også efter foreningens 80 års jubilæum næste år. Bliver det med eller uden fodbold?

Generalforsamlingen i Syvsten IF afsløre, at der er mange ubesvarede spørgsmål. Her er formand Inge Nørbjerg Rasmussens beretning:

Sidste års beretning begyndte med mange spørgsmål i forhold til at få overblik over Syvsten IF’s tilstand.

I realiteten kunne dette års beretning begynde på samme måde, da det har været og stadig er en turbulent tid for foreningen og dens rammer.

Hallen har i offentligheden været et stort diskussionspunkt, og det har i høj grad påvirket dagligdagen i foreningen. Er alt nu i den skønneste ordning nu, når Kultur- og fritidsudvalget og Økonomiudvalget i Frederikshavn Kommune har ønsket at foretage nødtørftige reparationer i hallen?”

Så blev hallen reddet, tillykke med det.” Sådan lyder bemærkningerne, og det lyder også godt. Men er det sådan det er? Vores hjemsted ellers tilhørssted er stadig ikke afklaret – i hvert fald ikke flere år ud i fremtiden. Som idrætsforening er vi stadig nødt til at have is i maven.

Vores økonomiske forhold afhænger så meget af det vi udretter i løbet af året, og har vi ikke vores faste lokaler til at afvikle arrangementer i, er vi nødt til at tænke anderledes. Er Syvsten IF i fremtiden kun en enstrenget forening – en fodboldklub? Måske? Sådan er det næsten nu.

Hvis det er vores odds, er det det vi skal agere ud fra. Er det faktum, kan vi også overleve som en fodboldklub. Fodbolden ruller nemlig godt i klubben og det sammenhold der er på de forskellige hold, men også spillerne imellem er unikt. Sammenholdet i klubben er grobund for at bestå som klub.

Paraplyorganisationerne FUF og Idrætssamvirket har i denne seneste tids proces været på banen og vil støtte os, hvad angår nye/ anderledes lokaler for foreningen. Vores holdning i bestyrelsen er at vi forholder os til fakta, og ser om der skal andre tankegange til – nye klub-og omklædningslokaler. Lige nu har vi lokaler og baner til at holde fodboldafdelingen i gang.

Vi kan se tilbage på et år, hvor vores traditionelle arrangementer er blevet afholdt med stor succes. Hjælp har vi igen fået af egne medlemmer, SIF’s Venner og alle de andre frivillige, som vi år efter år har kunnet regne med.

En stor tak til alle. Rossenfest, cykelsponsorløb, loppemarked, bankospil, tyrolerfest – alle er afviklet i 2016, og 2017 er begyndt, så rækken af faste arrangementer er i gang. 2018 er ude i fremtiden, og hvad der skal ske eller afvikles der, ved vi ikke med sikkerhed.

En ting der er sikker er at Syvsten IF i 2018 fylder 80 år, og mon ikke det kan give anledning til lidt festivitas. Det er bestyrelsens håb at foreningens fane også kan vejre i fremtiden, og at der fortsat vil være ildsjæle, der værner om foreningen.

Den tid vi lever i byder på mange muligheder. I fritidslivet er der ingen grænser for hvilke aktiviteter der udbydes. I efteråret 2016 deltog Syvsten IF i en stor Fritidsmesse i Frederikshavn kommune. Den blev afviklet i Skagen, Frederikshavn og Sæby.

Vi havde en stand i Sæby Fritidscenter. Det store udbud af aktiviteter gør også, at det kan være svært at vælge.

Hvad vil man dyrke og hvor? Tid skal der til og der er for mange også en familie, der skal dyrkes. Bare i Sæby og omegn er planerne for udvikling af faciliteter store. Masterplan Sæby lufter store tanker og nogle af dem skal nok blive til virkelighed. Det handler ikke bare om faciliteter for befolkningen i området, det handler også om at tiltrække ”kunder” udefra. Turisme, erhvervsliv, og udvikling.

Stilstand behøver vi ikke, men klare udmeldinger er nødvendige for at være i det i dagligdagen, og her er det Syvsten IF der tænkes på.

Tak til alle for en uvurderlig hjælp i året der er gået. Optimismen må bevares, og Syvsten IF vil også bestå i fremtiden.

Valg af bestyrelsesmedlemmer
Genvalg til Ole Heden, Kenneth Hyldig, Stefan Nielsen

Valg af suppleanter:
Genvalg til Ivan Mortensen, Boris Christensen

Valg af revisor
Genvalg til Lindy Nielsen

Konstituering af bestyrelsen finder sted på møde i maj måned

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Stor usikkerhed om Syvsten
Idrætsforenings fremtid'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER