
Nu havde de lige pint ham
til døde og så rejste han sig
17. april 2017 - kl. 8:11 - af 020838
Mandag 2. Påskedag er sidste dag med de mange Gudstjenester i kirkerne, og det er dagen med det glade budskab om genopstandelse fra de døde.
Fortællingen om Jesu opstandelse findes med enkelte variationer i slutningen af alle fire evangelier. Det er dette budskab, som har skabt den kristne tro.
Påskebudskabet, nemlig at Jesus er opstanden fra de døde, er budskabet om livets sejr over døden. I Jesus møder mennesket den magt, der er det evige og altafgørende.
Selve opstandelsen som en begivenhed lader sig ikke historisk bevise. Og alligevel er det en begivenhed, der har fundet sted i historien og har haft en afgørende historisk virkning, nemlig at der ud af en løs gruppe tilhængere af Jesus er opstået en ny religion, kristendommen.
Kilden her er netmediet kristendom.dk, hvor Laura Cæcilie Jessen beskriver påskebudskabet således:
I påsken fejrer den kristne kirke Jesu opstandelse fra de døde påskedag. Men hvad betyder egentligt dette ord, “opstandelse”?
I Bibelens evangeliefortællinger bliver Jesus henrettet på et kors langfredag, og hans lig bliver lagt i en grav i en have.
Da nogle kvinder kommer ud til graven søndag morgen, er den tom. Om mandagen møder Jesu disciple en fremmed på vejen til Emmaus, og da de inviterer ham hjem, går det op for dem, at det er Jesus. Jesus går altså i evangeliefortællingerne fra at være død til at være levende.
Det er sin allersimpleste form dét, der er opstandelsen.
Påskebudskabet finder man i Markusevangeliet kap. 16,1-8
Billedet er hovedpersonen lavet af små ravstykker af ravsliber Frants Kristensen, Algade i Sæby.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Nu havde de lige pint ham
til døde og så rejste han sig' til en bekendt