Sæby kan også få et stort
center for vandsport
11. marts 2017 - kl. 15:22 - af 020838
Sæby kan være på vej til at få et vandsportscenter og vandaktivitetshus på havnen. Der holdes i Ro og Kajakklubbens lokaler stormøde om ideerne tirsdag den 28. marts klokken 16.30-18.00.
SæbyAvis.dk har modtaget følgende information om projektet og mødet:
Frederikshavn Ungdoms Fællesråd FUF er vært for en lille forfriskning. ALLE foreninger og interesserede i BLÅ aktiviteter inviteres indenfor.
Her vil udviklingskonsulent Oliver Vanges, Lokale og Anlægsfonden, gennemgå forskellige vandaktivitetscentre og blå støttepunkter, havbade surfcentre og andet som er etableret rundt i landet, som inspiration for de fremmødte.
Han vil også orientere om processen, hvis Fonden skal ind og være med i projektet, hvilket der er rigtig gode muligheder for at de har interesse i.
Det skal dog ved ansøgning efterfølgende besluttes af Fondens bestyrelse om de går ind i Sæbyprojektet.
Men gør de det, vil det virkelig blåstemple vandsportshuset overfor de store fonde som Real Dania, AP Møller Mærsk, Nordea Fonden og Lauritzen Fonden, TrygFonden med flere, hvor de mange penge ligger.
Om projektet havner på 60-80 eller 100 millioner kroner er lige nu ikke afgørende, det vil projektets form, værdiskabelse, nyhedsværdi og udviklingspotentiale afgøre.
Nu handler det om at få så mange foreninger, erhvervsdrivende og interesserede som overhovedet muligt med på ideen og først og fremmest til at møde frem tirsdag den 28. marts klokken 16.30.
Der startes på et blankt stykke papir, og der skal ikke drøftes noget som helst om placering i første omgang – dette nye center kan under projekteringen og udviklingsfasen være med til at kvalificere yderligere havneprojekter.
Men i første omgang er det helt uafhængigt af placering, det kan endda være på vandet.
Det er også vigtigt, at understrege at Sæby Fritidscenter ikke nødvendigvis står for at lede projektet – tværtimod, så vil dette projekt også sagtens kunne løftes og driftes af Havnen, Ro og Kajakklubben, Sejlklubben samt partnere, man må finde relevante. Dette afklares senere og er i ide-fasen uden betydning.
FUFs rolle bliver løbende blot, at facilitere processen og sikre at så mange brugergrupper, børn, unge og voksne, som overhovedet kommer med i dialogen omkring et kommende center.
På den måde deltager FUF som mæglere, og ikke mindst med hjælp til at hente eksterne penge hjem, da FUF’s formål er aktiviteter og tidsvarende indbydende faciliteter åbne for børn og unge.
Ligeledes vil Frederikshavn Kommunes Center for Kultur og Fritid oftest stille konsulentassistance og projektstyring til rådighed. Ligesom de også hjælper med at varetage kontakt til andre kommunale og offentlige myndigheder
Alle foreninger i et sådant projekt vil sagtens kunne bevare deres suveræne foreningsejerskab over egne faciliteter, det vigtigste er, at man samarbejder om fællesarealer og placerer sig under samme tag – så kan ejerkonstruktionerne være forskellige.
Det kommer man tilbage til i processen, og dette har Lokale og AnlægsFonden meget store erfaringer med at få landet rigtigt.
Der skulle gerne komme mange interesserede og mange foreningsaktive, som kan få interesse i at være med i projekteringen og udviklingen af et sådant VANDSPORTENS HUS i Sæby.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Sæby kan også få et stort
center for vandsport' til en bekendt