Føler sig truet i plantagen<br> af hundetrænere/jægere

Føler sig truet i plantagen
af hundetrænere/jægere

27. februar 2017 - kl. 1:46 - af

Redaktionen har modtaget dette indlæg: Hvor er det blevet flot i plantagen, vi er kommet der i mange år for at lufte hund/hunde og var noget skeptiske da der blev fældet og lavet om men uden grund. Det er blevet rigtig godt.

Vi har flere gange mødt de jægere der lejer skoven og har altid fået en hyggelig snak med dem, de er meget flinke til at tage hensyn til almindelige familier med familiehunde.

Vi møder også tit andre skovgæster og cykelister og alle nyder vi skoven.

Der er desværre en lille gruppe hundetrænere/jægere der træner hunde på stierne i weekends, de holder åbenbart til på den parkeringsplads der ligger lige ud til Solsbækvej mellem DCH og parkeringen ved shelteret.

Vi er mere end en gang blevet truet til at forsvinde fordi vi åbenbart forstyrrer træningen, hvilket er ret ubehageligt. Vi har ingen interesse i at genere dem men vi kan jo ikke vide hvornår de har bestemt sig for at skoven er deres og vi skal holde os væk.

Jeg tør ikke gå der alene mere.

Jeg håber at det er muligt at vi med almindelige/ikke særligt velafrettede hunde og uden ”Poul Thomsen”/jæger outfit kan få et sted hvor vi kan lufte vores ”møgkøtere” i snor.

Da de var meget truende og ubehagelige vil jeg gerne være så anonym som muligt men det her problem skal ikke bare “dø” jeg har oplevet det en del gange.

Med venlig hilsen
Eva Andreasen

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Føler sig truet i plantagen
af hundetrænere/jægere'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger