
Stemmeværket i Sæby:
Lad os begrave stridsøksen
22. februar 2017 - kl. 6:18 - af 020838
Redaktionen har modtaget dette indlæg: Der er faldet mange knubbede ord om Stemmeværket i Sæby bymidte.
Skal vandfaldet ved stemmeværket bestå som det smukke stemningsbillede det er i dag, eller skal lystfiskerne have deres ønsker opfyldt med et stryg, der vil gøre vandfaldet betydeligt mindre og sænke vandstanden i Åen.
Vi har ret beset kun set én løsning på opgaven. Bevares andre forslag har været oppe, men er ikke blevet realitetsbehandlet.
Rigtig mange provinsbyer i Danmark ligger ved et å udløb, med eller uden stemmeværker. Ribe er bl.a. en af disse byer. Det må da være muligt, at indhente erfaringer mange steder fra i ind-og udland hvor man har eksempler på hvordan fisken via stryg osv. kan vandre op i vandløbene.
Med en række konkrete løsnings modeller på bordet bør det være menneskeligt muligt, imellem fagfolk, Kommunen og lystfiskerne, at finde en løsning hvor vi ikke vælter stemmeværket, tilgodeser bredejerne og giver fiskene gode vilkår for at komme op i Åen.
Loven foreskriver at der skal sikres så gode faunapassager som muligt inden for en kosteffektiv ramme. Som jeg hører Staten vil de lægge ryg til op mod 20 mill, hvis vi kan fremvise et projekt der kan løse opgaven.
Det er ikke vejen frem, kun at diskutere én løsning og derefter at kravle op i hver sit træ og holde på sit. Lad os begrave stridsøksen. Sætte os ned ved et bord og få løst opgaven. Kommunen har før, sammen med borgerne, løst langt større udfordringer. Det kan vi gøre igen.
Pengene til projektet er der. Vi har frem til 2021 til at løse opgaven. Socialdemokraterne er parate til at tage initiativet og få sagen bragt op i respektive Fagudvalg. Når viljen er der kan alt lykkedes!
m.v.h. byrådsmedlem Jens Hedegaard (A)
En kommentar til “Stemmeværket i Sæby:
Lad os begrave stridsøksen” under annoncerne.
Dejlig nyhed at stå op til…
Det glæder mig meget at holde op med at diskutere OM løsningen skal laves, det er meget mere interessant, HVORDAN den skal laves…
Med venlig hilsen
Christian Rasmussen
Lystfisker