Projekt Bordtennis er på<br> bordet i Sæby Fritidscenter

Projekt Bordtennis er på
bordet i Sæby Fritidscenter

13. februar 2017 - kl. 6:45 - af

På dagsordenen for næste møde i Integrationsrådet tirsdag den 14. februar foreligger en ansøgning om ”Projekt Bordtennis” i Sæby Fritidscenter.

Initiativtageren til projektet påpeger, at der er en stor interesse for at spille bordtennis i Sæby Fritidscenter, men der er desværre kun et bord til rådighed.

Det anføres, at der kommer mange unge med anden etnisk baggrund end dansk. Formålet med projektet er derfor at engagere unge mennesker omkring bordtennis og på sigt etablere en selvstændig bordtennisklub med egen bestyrelse.

Forventningen er, at samlingspunktet i form at bordtennissporten vil skabe sociale og kulturelle forbindelser imellem de etniske grupper.

Målgruppen for projektet er enhver borger, der har lyst til at spille bordtennis med især uorganiserede unge med anden etnisk baggrund, der færdes i Sæby og Frederikshavn.

Initiativtagerne ønsker at starte projektet i foråret. Det er planlagt at starte med fire introdage og opvisning med forventning om, at der primo august 2017 er en velfungerende bordtennisklub til at varetage kommende medlemmers interesse.

Der ansøges om 20.000 kroner til projektet. Midlerne skal gå til markedsføring og afholdelse af fire introdage samt materiale med videre i forbindelse med indkaldelse til stiftende generalforsamling for dannelse af klubben.

Børn-, skole- og arbejdsmarkedsdirektøren indstiller forud for mødet, at Integrationsrådet beslutter, om man ønsker er bevilge 20.000 kroner til Projekt Bordtennis.

Tekst af Per Rye

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Projekt Bordtennis er på
bordet i Sæby Fritidscenter'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger