Stor tilslutning til det nye<br> fodboldår for Skjold Sæby

Foto: Henrik H. Christensen

Stor tilslutning til det nye
fodboldår for Skjold Sæby

28. januar 2017 - kl. 18:08 - af

I det fineste fodboldvejr midt i vinteren indledte Skjold Sæbys fodbold-seniorer lørdag en ny sæson med den traditionelle standerhejsning, træning og efterfølgende suppe i Café Nordjyske Bank i klubhuset.

Træneren er fortsat Nikolaj Dorff, som i sæsonens anden halvdel skal forsøge at løfte holdet nogle pladser op i rækken – Danmarksserien – så holdet undgår nedrykning i klubbens første sæson i rækken.

– Vi har løbetrænet siden 3. januar og har i ugens løb også trænet på kunstgræs i Frederikshavn og Hjallerup. Vi skal virkelig i træningstøjet, og med en stort set uændret trup, tror vi på, at det lykkes at komme væk fra sidstepladsen. Vi vil i hvert fald gøre alt for det, siger træneren.

Allerede på lørdag klokken 14.15 spilles første træningskamp i Hjørring, og der bliver i alt otte testkampe inden sæsonsstarten 25. marts på udebane mod VSK Århus. Årets første hjemmekamp spilles ugen efter i Sæby mod Randers.

Klubbens formand, Flemming Thingbak, bøde velkommen til det nye fodboldår og glæder sig over at stå i spidsen for en fodboldklub i god drift.

Der var cirka 50 til standerhejsning fordelt på de fire seniorhold, som foruden Danmarksserieholdet er serie 2, serie 4 og serie 5. Fodboldåret 2016 bød på oprykning fra serie 3 og fra serie 6.

SæbyAvis.dks fotograf Henrik H. Christensen fra Click i Sæby var med både på sidelinjen og sådan lidt fra oven med den drone, der også kan hjælpe dig med at få en ny vinkel på tilværelsen.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Stor tilslutning til det nye
fodboldår for Skjold Sæby'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER