
Nye vinde blæser: Kystsikring
er et nationalt ansvar
27. januar 2017 - kl. 1:51 - af 020838
Efter mange års højlydt kamp blæser nu nye politiske vinde, hvor flere partier ser ud til at gå ind for, at en ny fond med 400 millioner kroner skal gøre kystsikring til et nationalt ansvar, så vi alle skal være med til at betale for at sikre landets kyster.
Hidtil har vindene blæst den modsatte vej, hvor ejere af huse og grunde nær kysterne selv skulle betale for at sikre vore fælles kyster og strande – Danmark.
Indtil kommunalreformen delte kommune, amt og stat udgifterne, men derefter blev det med et politisk pennestrøg gjort til grundejernes ansvar, som mange politikere nærmest til bevidstløshed har gentaget og gentaget.
Kun Folketinget kan ændre på det, og måske sker der nu noget. Rød blok med flere på Christiansborg synes i hvert fald, der er fornuftigt.
Enhedslisten og Alternativet foreslår en fond med 400 millioner kroner om året til den fælles kystsikring. Forslaget vil koste en dansk gennemsnitsfamilie mellem 200 og 400 kroner ekstra i afgift om året.
Pengene skal betales som afgift via den ansvarsforsikring, man allerede har i husstanden. Både De Radikale, SF og Socialdemokratiet er positive over for idéen.
TV2 Nord har et glimrende indslag om emnet. Se det her.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Nye vinde blæser: Kystsikring
er et nationalt ansvar' til en bekendt