
Anchali fra Sæby skal
i praktik i England
19. december 2016 - kl. 16:17 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
25-årige Anchali Mathyalakan fra Sæby skal på praktikophold i England som led i uddannelsen til sygeplejerske. Med i bagagen er en særlig julegave – et legat på 10.000 kroner fra Nordea-fonden.
I februar siger 25-årige Anchali Mathyalakan på gensyn til sit liv som studerende på sygeplejerskeuddannelsen i Horsens og rejser på praktikophold i England.
Anchali skal til efteråret være praktikant på University of Brighton i England som led i sin uddannelse, og hun glæder sig enormt til de faglige muligheder, der venter:
”Først og fremmest er jeg nysgerrig på, hvilke forskelle og ligheder der er i det danske og engelske sundhedssystem. Selvom det begge er europæiske lande, kan der sagtens være forskellige tilgange og normer. Jeg glæder mig til at se sygeplejen i et andet perspektiv, og jeg tror, det kan være med til at udvikle mig personligt og fagligt. ”
Det er dog ikke kun de faglige muligheder, der lokker. Også udsigten til store personlige udfordringer og oplevelser har fået Anchali til at søge mod udlandet:
”Jeg tror, det bliver en stor udfordring, og jeg glæder mig til at se, hvor meget jeg kommer til at udvikle mig. Jeg er især spændt på de sproglige udfordringer og forventer også at bruge noget af min fritid på at styrke mit engelske sprog. Derudover vil jeg gerne ud og opleve noget, og har planer om at tage nogle weekendture til London, hvor min kæreste bor. ”
Særlig julegave: 10.000 kroner med i bagagen
Ud over pas, tøj og studiebøger har Anchali også et legat på 10.000 kroner fra Nordea-fonden med i bagagen.
Legatet skal bruges på at dække nogle af de mange udgifter, der er forbundet med et dyrt studieophold i udlandet:
”Legatet skal hovedsageligt bruges til at dække udgifter til bolig, mad og transport. Men derudover skal det også gå til, at jeg kan rejse lidt rundt i landet. ”
Anchali kommer hjem fra sit praktikophold i England i maj og fortsætter derefter på sygeplejerskeuddannelsen i Horsens, som hun forventer at færdiggøre i januar 2018.
Fakta
– Mere end 10.000 danske studerende rejser hvert år på studieophold i udlandet som led i deres videregående uddannelse (kilde: Danmarks Statistik).
– Studerende har mulighed for at søge forskellige legater, der kan dække nogle af omkostningerne ved et studieophold i udlandet.
– Nordea-fonden uddeler årligt op til 10 mio. kr. i legater til professionsbachelorstuderende og kandidatstuderende, der tager på studieophold i udlandet.
– Nordea-fondens næste ansøgningsrunde er til efteråret med ansøgningsfrist 1. maj 2017.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Anchali fra Sæby skal
i praktik i England' til en bekendt