
Åbent brev til byrådet:
Hvorfor forskel på tilskud
17. december 2016 - kl. 18:21 - af pallew.dk
Kære Byråd – Når i vedtager det her på mandag, er i så klar over, at som det står skrevet nu, så garanterer i samtidigt at Skagen Kultur og Fritidscenter´s i forvejen høje tilskud er sikret de næste 20 år, og er det overhovedet lovligt at give en sådan garanti så mange år frem ?
Hvad med deponering, kan i krybe uden om det ?
—————-
Scenarie 1: 1. SKFC modtager i hele perioden samme tilskud som i 2015 – svarende til 4.903.754 kr. årligt.
2. Kommunen giver SKFC et lån på 5.000.000 kr. i 2017 som afdrages med 250.000 kr. over de næste 20 år eller garanterer for et lån i Kommunekredit med deponering til følge.
3. Fremtidig vedligeholdelse af anlægget afholdes indenfor SKFC’s eksisterende vedligeholdelsesbudget. Dvs. at der ikke bliver behov for yderligere fremtidig kommunal tilførsel af midler end det aftalte driftstilskud.
—————-
De der har foretaget de beregninger der viser at SKFC kan klare både drift, afdrag på yderligere gæld, og renovering inden for de samme rammer, er det de samme personer der i sin tid regnede sig frem til, at det var bedre at investere 250 mio. i en ny skole frem for at renovere Håndbæk og Ørnevejen ?
Hvorfor reagerede INGEN da den fyrede halinspektør i SKFC, Poul Zinck, kom med nogle voldsomme beskyldninger om fup og svindel ?
Hvorfor skal Aalbæk IC have 1,7 mio. i tilskud og Dybvad 600.000 ?
I Dybvad har man lønninger for 223,000, mens man i Ålbæk har for 1,2 mio ????
Jeg kan ikke svare på om den ene får for meget eller den anden for lidt, men hvorfor denne forskel, her 10 år efter sammenlægningen ?
Spørgsmålene har været mange, og der har været masser af muligheder for at svare, men ingen har villet, og det er for mig et farligt signal om at der er et eller andet helt galt.
I Skagen Gamle Kommune har man åbenbart haft en kultur som vi andre ikke har haft, men er vi 3 kommuner der er slået sammen, eller er vi 3 ”sogne” i en region der hver især skal kæmpe mod hinanden ?
Ved godt det er svært at harmonisere, men lige på det område her burde det ikke være så svært, men klart at har man et byråd hvor mange bare er medløbere, ja så vil der altid være områder der taber.
Hvorfor ingen fra foreningslivet har reageret på det her, får jeg at vide er fordi man ikke tør.
Man kender ikke sit tilskud næste år så derfor skal man ikke have noget klinket.
Forståeligt, men skræmmende for demokratiet hvis det virkelig er sådan det står til.
Man kan sige meget om vores borgmester men modig det er hun.
Dagen efter hun igen igen har forgyldt SKFC er hun til rejsegilde i Østervrå hvor man, med respekt for kommunens økonomi, selv har samlet næsten 5.mio sammen til projekt Vi bevæger Østervrå.
Er det helt utænkeligt at man også i Skagen kunne række hånden frem, i stedet for at indtage den her ”kommunens problem” holdning ?
Her i Sæby er der masser af initiativ og lyst til at give en hånd med, og der går ikke noget af mig for at slå græsset omkring hallen, eller sende ungerne ud i regnvejr med lodsedler så vi kan tænde for vamen, men klart motivationen falder når man gang på gang skal have et gok i nødden og ikke opnå samme opbakning som andre åbenbart får, og jeg syntes ikke man kan tillade sig at bruge ordet misundelse her.
Vi ER en kommune og bør agere som en sådan. Vi bruger alt alt for mange kræfter på kampe med hinanden.
Om 14 dage er det valgår, men hvor er det dog ærgerligt at den kommer til at handle om fortid i stedet for fremtid, og at der derfor er risiko for en dum og beskidt en af slagsen, men i har ansvaret og påtaget jer det (og hatten af for det), så vær klar til at svare på spørgsmål der kommer til at handle om andet end hullede veje, flygtninge, og konsekvenserne af kontanthjælpsloftet.
Med venlig hilsen
Søren Kristiansen
Sæby
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Åbent brev til byrådet:
Hvorfor forskel på tilskud' til en bekendt