
110 Aktive Kvinder fra Sæby
på juletur til Hornum
29. november 2016 - kl. 0:41 - af 020838
110 medlemmer af Aktive Kvinder i Sæby vil fylde to busser mandag den 5. december, når de skal på juletur til Galleri Kvisten i Hornum, hvor indehaver Helle Nøhr tager imod.
I Galleri Kvistens store julestue er der masser af inspiration og gaveideer at hente.
Blandt andet vises akvarelmalerier, litografier, juledekorationer, glaskunst, brugskunst, binderiartikler, tekstiler, kort og telegrammer foruden vin, chokolade, lys og servietter.
I galleriet er der desuden indrettet en særlig blomsterafdeling. Læs mere om galleriet ved at klikke her.
Deltagerne vil i galleriets cafe blive budt på kaffe og kage.
Fra Hornum køres der til Simested Kro, hvor der bliver serveret andesteg og risalamande.
Aktive Kvinder har i øvrigt afviklet en vellykket eftermiddagstur til Marianne Isager Strik indrettet i Tversted Gamle Skole. Her var der et righoldigt udvalg af strik og garn med mere.
Der har også været afviklet et aftenarrangement i Kop & Kande i Sæby. Her var der mulighed for at gøre en rigtig god julehandel blandt de mange gode tilbud – og købelysten var stor. Under arrangementet blev der budt på kaffe og kage.
Aktive Kvinder indleder i øvrigt det nye år med en musikalsk eftermiddag søndag den 15. januar i Manegen, Sæby Kulturhus. Her vil Peter Søvad fra Aalborg synge, spille og fortælle om afdøde John Mogensen og hans betydning for dansk musik.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af '110 Aktive Kvinder fra Sæby
på juletur til Hornum' til en bekendt