Der er mange grunde<br> til hovedpine i Sæby

Der er mange grunde
til hovedpine i Sæby

20. november 2016 - kl. 8:02 - af

Nu viser effekterne af folkeskolereform, struktur reform, inklusionsreform og Bæredygtigt Børneområde i Frederikshavns kommune..

– Skolen i Jerup, som blev lukket som et led i Bæredygtigt Børneområde, bliver nu efter alt at dømme, genåbnet som privatskole.
– Den rullende skolestart er ikke et hit alle steder i kommunen.
– Færre nye bosættelser i bla. Sæby, efter deling af skolerne.
– Klager om for lange skoledage
– Klasseoptimeringer, der presser eleverne i klasserne.

Skolen i Jerup, starter højst sandsynligt, op som privat skole. Der er generelt stor interesse for privatskoler i kommunen. Alle privatskoler har venteliste, og flere steder taler endnu flere om at starte privatskole op. Hvorfor, kan man spørge sig selv?

En del af svaret ligger nok i, at dagene i folkeskolen er meget lange, for lange ifølge en ny undersøgelse hvor 4 ud af 5 elever svarer at dagene er for lange.

En del af svaret, ligger måske også i, at der er mere uro i klasserne efter man inkluderer mere, samt at skolerne i Frederikshavns kommune generelt er presset på økonomien og har ønsket at klasseoptimere til 28 elever som max i hver klasse.

Der er dog flere faktorer, der viser at man ikke bare kan skære alle over en kam. Vores kommune er 80 km lang, og der er store forskelle på skolerne størrelse og antal elever og måden der forvaltes på.

Derfor er det efter min mening, bydende nødvendigt, at vi begynder at differenciere, altså se på hver enkelt skole, og behandle alle ens, ved at forskelsbehandle alle. Det der virker i Skagen, virker nødvendigvis ikke i Gærum, Sæby eller Østervrå.

Rullende skolestart er et fremragende eksempel på dette. Skagen har længe kørt med rullende skolestart i et interval på 4 rul. Dette giver grund til hovedpine i for eksempel Sæby, hos både ansatte og forældre.

Sådan er det flere steder i kommunen, at noget virker et sted men ikke det andet. Altså forskel på hvordan vedtagne politiske beslutninger slår igennem. Derfor ser jeg med stor interesse frem til evalueringen af BBO, og ligeledes forhåbentligt en ændring i den politiske tilgang til arbejdet på hver enkelt skole.

Der ses en begyndende tendens til, at de ellers så interesserede pendlere, vælger vores byer og vores kommune fra, efter f.eks. delingen af skolerne i Sæby. Den beslutning har vist sig at være fatal for bosætningsincitamentet, og den gamle masterplan, som netop beskrev Sæby som glimrende pendlerby til Aalborg fremfor eksempelvis Brønderslev.

Jeg tror på, at denne udvikling kan vende, ved at man tager det politiske mod der skal til, og omstøder nogle af de beslutninger der har vist sig, ikke at gavne kommunen som helhed.

Det er dog en eller flere beslutninger der kræver penge. Ja, jeg ved godt at vi stadig kæmper med det store hul, der var i kassen, Venstres Borgmester Efterlod efter sidste byrådsperiode.

Dog vil jeg gerne tilføje, at vi er saft susede i denne byrådsperiode er nået et godt stykke vej, i mål med at konsolidere økonomien i kommunen, med Birgit Hansen ved roret. Kommunens kassebeholdning er på godt 129 mio. Kr og er derfor en forbedring på 100 mio. Kr. Siden Birgit Hansen overtog efter Lars Møller.

– Jeg tror på, at vi kan vende udviklingen, til en øget bosætning i kommunen, og specielt i Sæby. Sæby er jo udråbt til pendlerby for Aalborg. Jeg tror på, at have to skoler i Sæby, med een ledelse, sagtens kan være rentabelt, da det mere eller mindre overflødigører skolebuskørselen i det omfang vi har oplevet efter delingen, samt vil være tiltrækkende igen for Pendlere fra Aalborg.

– Jeg vil gerne, at eleverne sidder så lidt i bus som overhovedet muligt, da de allerede har meget lange dage. Før folkeskolereformen, havde indskolingen væsentligt færre timer, end nu, samt at de havde almindelig klasseundervisning. Nu forventer vi, at indskolingselever på 6 år skal forholde sig til mange forskellige lærere samt nye elever hvert tredie måned. Jeg tror man har været for ambitiøs, da man iværksatte denne reform og Bæredygtigt Børneområde.

– Jeg kunne godt ønske mig en kortere skoledag, for indskolingen, så der er mere tid til leg. En kortere skoledag for mellemtrinnet, så de har mere tid til venner og fritidsaktiviteter, og da specielt en kortere skoledag for udskolingen, da deres skema allerede inden reformen, var fyldt godt ud.

28 elever i hver klasse er det loft vi har vedtaget i Frederikshavns kommune. Igen et eksempel på, en generaliserende politik. Jeg som politiker, har selv været med til at træffe nogle af disse beslutninger, men jeg er blevet klogere af, at forældre har henvendt sig, at jeg har mærket beslutningerne på egen krop, da jeg selv er forælder til en 3. Klasses elev i Sæby, men da bestemt osse ved at deltage i dialogmøder og tale med lærere og andre ansatte.

Der er bare en kedelig men kæmpe udfordring stadigvæk, som hedder økonomi. Vi har givet hånd på at højne likviditeten i kommunen op på mindst 150 millioner kroner, som er gennemsnittet i DK. Derfor udfordringerne.

Jeg tror på, at vi imødekommer rigtigt meget ved at bløde op, overfor skolerne og lade hvert distrikt og hver enkelt afdelingsleder, bestemme lidt mere lokalt, da jeg er overbevist om, at det er noget af det vi mangler.

– Skal vi afskaffe for eksempel understøttende undervisning, og lade eleverne i vores skoler få tidligere fri?

I indskolingen og en del af mellemtrinnet, giver det en udfordring i SFO og klub, da man her skal have personalet tidligere på arbejde. I den anden del af mellemtrinnet og udskolingen betyder det måske, at vi ikke når de bogligt svagere elever, i samme omfang, som der er tid til nu.

– Skal vi Differentiere rullende skolestart, giver det økonomiske og personalemæssige udfordringer i nogle af vores børnehaver, da nogle af børnehaverne afgiver elever til forskellige skoler samme år.

– Skal vi have færre elever i klasserne, for at imødekomme inklusion og fange de bogligt svage elever, så kræver det flere lærere og nogle steder giver det samtidigt osse bygningsmæssige udfordringer i forhold til nuværende antal klasse værelser på hver enkelt skole afd..

– Skal vi imødekomme ønsket om at tiltrække flere pendlere til eks. Sæby, og dele skolerne i f.eks. Sæby igen, kræver det osse ekstra økonomi.

Jeg tror på, at der i fremtiden bliver økonomiskråderum som vil give muligheder for, at vi kan arbejde for at indføre nogle af disse tiltag, for at imødekomme både elever og forældre samt lærernes ønsker, således der falder mere ro på den enkelte skoleafdeling, samt at vi igen ser en befolkningsvækst i Sæby.

Vi skal, som folkevalgte lytte mere, til borgernes ønsker, end kun kigge på de tørre tal.

Jeg vil dog gerne opfordre til, at vi alle giver de tiltag der nu er besluttet, tid til fuldt ud af slå igennem, inden vi laver det om. Det er trods alt kun 1 år siden at alt var kørt i stilling på startlinjen , hvilket betyder, at alt endnu ikke er slået helt igennem.

Det har været og er stadig en stor mundfuld for os forældre, men da specielt osse vores dygtige personale og ikke at forglemme vores børn. Alle de nævnte fortjener stor tak for den indsats der er ydet, og som stadig ydes i hver skoleafdeling.

Når det er sagt, mener jeg osse at vi som politikere skal kigge på, om der er noget vi ikke finder nødvendigt at vente med, som måske allerede nu giver god mening at ændre.

Kan vi blive enige om at kigge på dette, må vi osse tage modet til at omstøde de politiske beslutninger der er truffet herom, hvis det giver god mening allerede at gøre det nu. Det er vores børn og fremtidige borgere det i høj grad drejer sig om her, hvilket gør det emperativt at italesætte.

Med venlig hilsen
Lars Oldager, Sæby
Dansk Folkeparti Frederikshavn Kommune

Medlem af Frederikshavn Byråd
Medlem af Social-udvalget
Medlem af Børne-og ungdomsudvalget

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Der er mange grunde
til hovedpine i Sæby'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER