
Klostergyden’s Fisk sendte
5000 kr. til Knæk Cancer
30. oktober 2016 - kl. 21:11 - af 020838
Klostergydens’s Fisk i Sæby donerede i Knæk Cancer-ugen blandt andet 100 kroner per solgt fiskekasse med lækkerier fra havets store spisekammer for i alt 198 kroner.
Det og andre initiativer gjorde, at indehaver Helene Aaen kunne sende en pæn pose penge til kampen mod kræften.
-Vi og Knæk Cancer siger mange gange tak for støtten i vores kampagne. I alt har vi hos Klostergyden’s Fisk indsamlet 5000 kroner, som går direkte til projektet. Også et stort tillykke til Tenna fra Sæby (på billedet sammen med Jesper fra butikken, red.) og Hanne fra Thy, som vandt en fiskekasse hver i samarbejde med www.saebyavis.dk, siger Helene Aaen.
Tenna Petersen fra Sæby hentede sin fiskekasse i Klostergyden’s Fisk.
-Tusind tak for jeg blev den heldige vinder af denne dejlige fiskekasse. Det er et rigtig flot initiativ, Helene har taget ved at støtte KNÆK CANCER. Det skal vi alle stå sammen om. Der er jo næsten ingen familier, der går ram forbi. Jeg selv har mistet min far, farmor, to svigerinder og en veninde er ramt af denne snigende sygdom, fortæller Tenna Petersen.
Hanne Kristiansen fra Thyholm blev den heldige vinder af den anden fiskekasse fra Klostergyden’s Fisk. Hun modtog den med posten.
– Vi har sommerhus lidt syd for Sæby, hvor vi er kommet siden 1976, så vi kender byen og området rigtig godt. Vi er meget glade for Sæby, hvor vi i år indtil videre har været fem uger i sommer, i påsken og andre fridage. Vi handler ofte i Klostergyden’s Fisk, og vi køber også deres fisk over nettet. Det er meget fine varer, man får hos fantastiske Helene Aaen, siger Hanne Kristiansen.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.






Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Klostergyden's Fisk sendte
5000 kr. til Knæk Cancer' til en bekendt