
Klostergydens Fisk
på havnen og på nettet
21. oktober 2016 - kl. 6:53 - af 020838
Der er fart på Sæbys populære fiskehus, Klostergydens Fisk, hvor kokkene har fyldt delikatessen med lækkerier i form af forskellige salater og røgvarer.
Klostergydens Fisk har siden 2005 leveret fisk og skaldyr af topkvalitet fra butikken på Klostergyden 9a i Sæby – anført af indehaver og ejer, Helene Aaen, som på hjemmesiden præsenterer virksomheden:
Vi er absolut ikke bare en fiskehandler i gængs forstand, men vi er et fiskehus, hvor vægten lægges på råvarer af allerhøjest kvalitet. Af samme grund stræber vi altid efter at bringe det friskeste produkt til vores kunder.
I 2013 udvidede hun den fysiske butik på Klostergyden 9a med en internetbutik. I web-butikken hersker den samme høje kvalitet som i selve fiskeri-forretningen. Det vil sige, at fiskene som hovedregel handles om morgenen på auktion i Skagen og Strandby – og leveres samme dag til web-fisk kunderne.
Klostergydens fisk er som regel håndfileterede. Håndfiletering er meget mere skånsom mod fisken end maskinudbening, som kræver meget store mængder vand – hvilket udvander fiskens smag og struktur. Derved bevares den gode smag også meget bedre.
Besøg butikken på nettet her og så mere om butikken på havnen i Sæby ved at klikke her.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.






Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Klostergydens Fisk
på havnen og på nettet' til en bekendt