
Kom og oplev Naturens Dag i Professorens Plantage
8. september 2016 - kl. 0:03 - af Henrik Christensen
Motorsavsshow, naturjagt og en naturtur er blot tre af de aktiviteter, som Park & Vej præsenterer på Naturens Dag søndag d. 11. september i Professorens Plantage.
Naturens Dag er en årligt tilbagevendende mærkedag for natur- og friluftsoplevelser. Her er ormålet at åbne naturen op for børn og voksne.
Park & Vej afholder Naturens Dag i Professorens Plantage, og det er der en helt særlig grund til.
“Hos Park og Vej ønsker vi, at så mange som muligt oplever de kommunale skove. Derfor finder vi det naturligt at kombinere dagen med indvielsen af den ny natursti i Professorens Plantage” fortæller Naturvejleder Bo Storm. “Jeg ser frem til Naturens Dag, og jeg gælder mig til at præsentere jer for vores nye digitale naturjagt. Her kan deltagerne, med sin smartphone i hånden, blive klogere på naturen.” fortsætter Bo Storm.
Program for Naturens Dag
Kom og oplev Naturens Dag i Professorens Plantage søndag den 11. september fra klokken 10.00 – 15.00.
Klokken 10.00 – Lars Møller, Formand for Teknisk Udvalg, byder velkommen
Bo Storm går en tur på den nye natursti. Her fortæller han om naturen i og omkring Professorens Plantage.
Klokken 13.00 – Rold Skovklub underholder med deres motorsavsshow
Danmarks Naturfredningsforening og Friluftsrådet sørger for aktiviteter i løbet af dagen.
Sæby & Omegns Jagtforening laver en jagtsti, hvor du kan løse gåder om naturen og dyrene i Professorens Plantage.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Kom og oplev Naturens Dag i Professorens Plantage' til en bekendt