Kom og oplev Naturens Dag i Professorens Plantage

Kom og oplev Naturens Dag i Professorens Plantage

8. september 2016 - kl. 0:03 - af

Motorsavsshow, naturjagt og en naturtur er blot tre af de aktiviteter, som Park & Vej præsenterer på Naturens Dag søndag d. 11. september i Professorens Plantage.

Naturens Dag er en årligt tilbagevendende mærkedag for natur- og friluftsoplevelser. Her er ormålet at åbne naturen op for børn og voksne.

Park & Vej afholder Naturens Dag i Professorens Plantage, og det er der en helt særlig grund til.

“Hos Park og Vej ønsker vi, at så mange som muligt oplever de kommunale skove. Derfor finder vi det naturligt at kombinere dagen med indvielsen af den ny natursti i Professorens Plantage” fortæller Naturvejleder Bo Storm. “Jeg ser frem til Naturens Dag, og jeg gælder mig til at præsentere jer for vores nye digitale naturjagt. Her kan deltagerne, med sin smartphone i hånden, blive klogere på naturen.” fortsætter Bo Storm.

Program for Naturens Dag
Kom og oplev Naturens Dag i Professorens Plantage søndag den 11. september fra klokken 10.00 – 15.00.

Klokken 10.00 – Lars Møller, Formand for Teknisk Udvalg, byder velkommen
Bo Storm går en tur på den nye natursti. Her fortæller han om naturen i og omkring Professorens Plantage.

Klokken 13.00 – Rold Skovklub underholder med deres motorsavsshow
Danmarks Naturfredningsforening og Friluftsrådet sørger for aktiviteter i løbet af dagen.

Sæby & Omegns Jagtforening laver en jagtsti, hvor du kan løse gåder om naturen og dyrene i Professorens Plantage.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kom og oplev Naturens Dag i Professorens Plantage' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger