
Pas godt på børnene, når
de snart begynder i skole
4. august 2016 - kl. 4:12 - af 020838
Nu skal børnene snart begynde i skole igen, og hjælp dem godt på vej i trafikken. Rådet for Sikker Trafik har en række gode råd, og et ekstra tillægsråd fra SæbyAvis.dk til alle – store som små – er; pas på hinanden, tag hensyn, brug hellere for meget tid end for lidt tid – vi når det nok.
Hvis dit barn snart skal starte i skole, er det en god idé at træne vejen til og fra skole og SFO eller fritidshjem.
Start i sommerferien eller i nogle weekender, inden skolen starter. Der er ikke så meget trafik. Så kan I øve stille og roligt uden at have travlt.
Find den sikreste rute, hvor I skal krydse vejen færrest gange.
Hjælp dit barn sikkert på vej ved at træne sammen i trafikken – både når I går og cykler sammen. Rådet for Sikker Trafik har en række træningsøvelser, gode råd til skolestart og meget mere – for at se mere – klik her.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Pas godt på børnene, når
de snart begynder i skole' til en bekendt