
Mange lokale deltagere i den
store musikfestival i Sæby
30. juni 2016 - kl. 0:20 - af 020838
13 af de 28 orkestre og grupper ved den 15. internationale musikfestival i Sæby i weekenden er danske, og af dem er der mange lokale.
Fra Sæby deltager naturligvis arrangørerne Musikkorps Sæby, Sæbygarden, Sæby Tyrolerorkester, Brass Ensemble Sæby, Sæby Folkedanserforening og Drunken Brothers (billedet).
Drunken Brothers Brass Band opstod, da en samling gæve Nordjyder fra Sæby og omegn stimlede sammen i vild tumult, virvar og skøn musik. Alle medlemmer har til fælles en fortid, fremtid eller nuværende interesse i Sæbygarden.
Bandet er kendte fra nytårskoncerter på spillestedet Lanternen i sæby og ikke mindst for medlemmernes altid strålende humør og store energiudladning. Drunken Brothers har spillet mange steder, blandt andet ved Gitte og Kunos sølvbryllup, og ikke mindst den 16. Internationale Musikfest i Bad Bramstedt i Tyskland.
-Vi er godt nok ikke inviteret eller tilmeldte, men det holder ikke DBBB tilbage. Vi spiller jo af samme grund, som hunde slikker sig i skridtet…… FORDI VI KAN, oplyser bandet.
De øvrige mere eller mindre lokale deltagere er fra Frederikshavn, Agersted, Brønderslev og Sindal. Brassbandet fra Sindal spiller tre koncerter i Sæby, nemlig fredag klokken 20 ved Super Brugsen, lørdag klokken 12 ved Sæby Svømmehal og søndag klokken 10 på scenen i musikhuset.
- Sindal Brass Band er på vej til Sæby.
Sindal Brass Band er for øvede messingblæsere og slagtøjsmusikere. Dirigent er Kristina Hansson, og der øves hver tirsdag klokken 19.30-21.30 på Sindal Skole.
Her er alle deltagere i den 15. internationale musikfest i Sæby fra fredag 1. juli til søndag den 3. juli:
Danmark:
Musikkorps Sæby
Sæbygarden
Sæby Tyrolerorkester
Sindal Brass Band
Brønderslev Harmoniorkester
Tivoligarden
Agersted Brass Band
Brønderslev Big Band
Drunken Brothers
Sæby Folkedanserforening
Frederikshavn FDF Pipe Band
Man Band
Brass Ensemble Sæby
Sverige
Tranås Musikkår
Kungälvs Musikkår
Norge
Borgen Oldis
Lilleaker Janitsjar
Jælpekorpset
Porsgrunn Janitsjarorkester
Oppsal Janitsjar
Stavern-Agnes / Lardal Musikkorps
Bestum Stasmusikk (Stasen)
Larvik Janitsjar
Tyskland
Musikzug TSV Wiemersdorf
BT Orchester Bad Bramstedt
Holland
De Blauwe Jungskes
Polen
Jugendbläsorchester Drawsko
Tjekkiet
Avion Big Band
Se hele programmet ved at klikke her.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Mange lokale deltagere i den
store musikfestival i Sæby' til en bekendt