Dejlige Nellemanns Have<br> holder åbent hver dag

Dejlige Nellemanns Have
holder åbent hver dag

30. juni 2016 - kl. 11:33 - af

Nellemanns Have i Sæby holder åbent hver dag fra solopgang til solnedgang. Haven har blandt andet en unik samling af flere end 200 forskellige paradisæbletræer. Tag meget gerne børn og madpakke med, og der er både legeplads og overdækket madpakkehus i tilfælde af dansk sommervejr.

Torsdag besøgte DR P4 haven, hvilket kunne høres i radion mellem klokken 10 og 12 i programmet “Er vi der ikke snart?”.

Men Nellemanns Have skal man ikke bare høre om, den skal opleves.

Sommerfest i Nellemanns Have
Lørdag aften havde Havens Venner inviteret alle aktive medlemmer til sommerfest. Dette var foreningens beskedne tak for indsatsen i første halvår af 2016.

27 medlemmer og ledsagere havde takket ja til invitationen og mødte op til spisning og hygge.

Det var samtidig fejring af foreningens ti års-jubilæum. Den 19. juni 2006 blev foreningen stiftet for at bevare haven, som dengang var truet på sin eksistens grundet mangel på økonomiske midler til fortsat vedligeholdelse.

Paradishaven skulle sælges fra og udstykkes til byggegrunde. En kreds af Sæbynitter sagde nej og stiftede foreningen Nellemanns Haves Venner. Vennerne har siden vedligeholdt og udviklet haven til det, den er i dag. Og der er mange projekter i gang for fortsat at udvikle og bevare haven: Skolehaver, bålhytte med shelter, servicebygning og legeplads for blot at nævne nogle eksempler.

Det var en aften, som faldt i deltagernes smag: God mad og drikke, godt samvær og fællessang. Stor ros til festudvalget og stor tak til alle aktive, som har gjort en enorm indsats for Nellemanns Have i første halvår af 2016.

Nellemanns Have finder du på adressen Langtvedvej 23 i Sæby.
Indgangen til haven foregår gennem porten lidt oppe af vejen eller til venstre eller højre for den store port ind til den private beboelse i nr. 25. Gæster i haven bedes om at respektere naboerne private område.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Dejlige Nellemanns Have
holder åbent hver dag'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger