Nye dragter til SMCC og informationsskilte til skoven

Nye dragter til SMCC og informationsskilte til skoven

23. juni 2016 - kl. 8:28 - af

Sæby Motions Cykel Club har fået fremstillet 4 informationsskilte, der er blevet opstillet ved de 4 bynære indgangsveje og stier til Sæbygaard Skov.

Ideen bag skiltningen er, at det stigende antal besøgende skal have mulighed for på et kort at få et overblik over skoven, hvorved de bedre kan orientere sig om, hvor de vil bevæge sig rundt og få viden om skoven, de faciliteter der er placeret her samt en vejledning om god opførsel i skoven.

Klubbens 5 km lange MTB-spor er indtegnet på kort over skoven så ikke kun folk på MTB, men også andre kan se, hvor sporet og det øvrige vej- og stinet er placeret.

På skiltet er der ligeledes en fin beskrivelse af området illustreret med relevante foto. Der omtales historien bag bl.a. Sæbygaard skov og Skovlyst samt Jernkilden med link til nutiden.

I en let forståelig tekst og symboler der illustrerer færdselsreglerne for ens færden, håber skovens ejere og klubben, at der er plads til alle, og at man føler sig velkommen i skoven.

Fremstillingen af de 4 info skilte er blevet støttet af udlodningsmidler til friluftsliv via Frilufts Rådet og Nordjyske Bank a/s.

For at markere den første halvsæsons vel overståede forløb, havde SMCC arrangeret hygge omkring grillen ved Sæby Fritidscenter og en fotosession for at forevige klubbens nye dragter, som Spar Nord Fonden har doneret kr. 100.000 til.

49 af klubbens medlemmer havde den fine sommeraften valgt at forkorte træningen for at deltage i dette sociale arrangement.

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Nye dragter til SMCC og informationsskilte til skoven' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER