Biavler Hardy fra Sæby sælger<br> honning på Hjørring Dyrskue

Biavler Hardy fra Sæby sælger
honning på Hjørring Dyrskue

18. juni 2016 - kl. 12:00 - af

Hardy Nielsen fra Sæby stod forrest, da Hjørring Amts Biavlerforening på Hjørring Dyrskue præsenterede endnu en ny og spændende måde at bruge naturens honning på.

På Hjørring Dyrskue præsenterer foreningen, som tæller biavlere fra store dele af Nordjylland, blandt andet nyslynget honning, Lynghonning og honning fra de forskellige årtider, og så den stærke nyhed: En honning med chili og hvidløg.

– Den er rigtig god også til at pensle en bøf eller andet grillmad med, så får du en fantastisk smag, fortæller Hardy Nielsen fra Sæby. Han er bestyrelsesmedlem i Hjørring Amts Biavlerforening og en af eksperterne på foreningens stand.

Hardy Nielsen har selv fire familier i sin bigård i Sæby-området, og når de fire er fyldt op kan der være i alt 40.000 bier travlt beskæftige med at forsyne os Honning-nydere med den sunde vare fra naturens spisekammer.

Hjørring Amts Biavlerforening har til huse på adressen Astrupvj 315 nær Sindal, hvor man finder foreningens skolebigaard, som bruges flittigt til undervisning. Interesserede er altid velkommen til at kigge forbi.

Lidt fakta om bier:
En bidronning lægger 2500 æg om dagen
Bierne skal besøge 1,5 millioner blomster pr. glas honning
Bierne skal flyve 100.000 kilometer pr. glas honning
Der er op til 70.000 bier i et stade.

Se mere om biavlerforeningen ved at klikke her.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Biavler Hardy fra Sæby sælger
honning på Hjørring Dyrskue'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER