
Byrådet stemte klart nej til
faunapassage i Sæby Å
25. maj 2016 - kl. 21:09 - af 020838
Der bliver ikke etableret en faunapassage i Sæby Å, besluttede byrådet onsdag aften.
Byrådet i Frederikshavn Kommune nedstemte et forslag om at etablere en faunapassage i Sæby Å, der giver fisk og anden fauna fri passage i hele åløbet.
Historien om stemmeværket, vandmøllen og de manglende fisk i Sæby Å strækker sig mere end 35 år tilbage, men onsdag aften kom der så en politisk stillingtagen til forslaget, og her blev konklusionen, at natur tabte til kultur, skriver TV2Nord.
24 af byrådets 31 medlemmer valgte at stemme nej til forslaget om at etablere en fisketrappe med den begrundelse at miljøet omkring stemmeværket og vandmøllen har så stor en kulturel værdi, at man ikke vil ændre på det for å-livets skyld.
Se hele indlægget på TV2Nord ved at klikke her.
2 kommentarer til “Byrådet stemte klart nej til
faunapassage i Sæby Å” under annoncerne.




Det var da godt at fornuften sejrede 🙂
Er det de samme jurister der sad ved bordet da de konkluderede dette ifb. med vedtagelse af faunapassage ved Møllehuset Frederikshavn.
Juridiske konsekvenser
Kommunen er i henhold til vandplane forpligtiget ti
l at udarbejde
restaureringsprojekter for de steder, hvor det er k
rævet i vandplanen.
Projektet skal godkendes efter bestemmelserne i van
dløbslovens §37 (restaurering
af vandløb), og der kræves en dispensation fra natu
rbeskytelseslovens §3, jf
lovenss §65 stk. 3.
Der er obligatorisk screening i henhold til planlov
en og VVM-bekendtgørelsen, jf
bek. bilag 2 punkt 11 f og g , jf. planlovens beste
mmelser.
Projektet skal konsekvensvurderes i forhold til hab
itatdirektivets krav.