Sæby Rideklub søger staldmedarbejder

20. december 2015 - kl. 14:47 - af

ledigt_job_600x250-280x116Dygtig og stabil medarbejder søges til staldarbejde med tiltrædelse senest 15. januar 2016. Arbejdet består bl.a. i følgende opgaver:

Morgenfodring. Udlukning af hest på fold. Fejning af stald- og udearealer samt andre praktiske opgaver.

Indlukning af hest fra fold.

Arbejdstiden er beregnet til 4 timer, mandag til fredag. Måtte det være muligt, ville det være ønskeligt at det hed fra 08.00 – 10.30 og igen fra 13.00 – 14.30. Hvis du måtte ønske flere timer, kan det eventuelt lade sig gøre, hvis du kan påtage dig at undervise nogle af vores rideskolehold i dressur.

Vi lægger vægt på, at du har forstand på omgang med heste, er stabil – samt er god til at håndtere rideklubbens medlemmer.

Du har mulighed for at få din egen hest opstaldet på Sæby Rideklub.

Faciliteter på Sæby Rideklub: 31 bokse og 2 vandspiltove. Hølade / foderrum i forlængelse af stalden.

Der bliver fodret 3 gange om dagen med kvalitetsfoder. Strøelse består af spåner og træpiller, som er godt for staldmiljøet. Der er ingen fejning i stalden, når der står heste inde.

Opvarmet sadelrum med individuelle rum (kan låses med egen hængelås). Stor opvarmet og hyggelig rytterstue med fine køkkenfaciliteter samt gode toilet- og badefaciliteter.

Ridehal 20 x 60 meter ridehal med god bund i direkte forbindelse med stalden, 2 stk. 20 x 60 meter dressurbaner, 1 stor springbane på græs med gode forhindringer incl. vandgrav. Indhegnet Iongerings- og opvarmningsbane. Godt halvdelen af klubbens i alt 8 ha. er udlagt som folde. Der er mulighed for meget foldtid. Der er plads til hestetrailerparkering.

Som staldmedarbejder refererer du i det daglige til formanden for Sæby Rideklub. Hvis du vil vide mere om vores klub eller om jobbet, kan du besøge vores hjemmeside www.saebyrideklub.dk

Hvis du er interesseret i stillingen, skal du sende din ansøgning pr. e-mail til: info@saebyrideklub.dk

Vi vil gerne have din ansøgning i hænde senest den 31. december 2015.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæby Rideklub søger staldmedarbejder' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER