IF Skjold Sæby har forlænget med Nikolaj Dorff Kristensen

IF Skjold Sæby har forlænget med Nikolaj Dorff Kristensen

15. september 2015 - kl. 17:22 - af

IMG_1044Skjold Sæby som p.t. har sit bedste hold i jyllandsserien, har forlænget sin aftale med cheftræner Nikolaj Dorff Kristensen frem til 31.12.2016. Nikolaj overtog i sommeren 2014 klubbens bedste hold, som på dette tidspunkt var placeret i jyllandsserien. Efter et meget tæt opløb endte det desværre med nedrykning til serie 1.

Optakten til forårssæsonen 2015 i serie 1 blev en stor udfordring, idet klubben i vinterperioden mistede flere stamspillere. Cheftræneren var nødsaget til at indspille flere nye spillere på holdet og det var derfor med stor spænding sæsonen indledtes i april. Via et meget stærkt sammenhold og til tider også velspillende fodbold, afgjorde holdet ret hurtigt spændingen og rykkede op i jyllandsserien på suveræn vis.

Klubben er meget tilfreds med samarbejdet med Nikolaj Dorff. Han blev tilknyttet klubben i 2011, hvor han startede med at træne ungdomsfodbold. Han har ligeledes en fortid som seniortræner i Lyngså og har faktisk trænet i alle rækker fra serie 5 til Jyllandsserien.

Nikolaj Dorff har haft stor indflydelse i udarbejdelse af IF Skjold Sæbys røde tråd og har dermed haft stor indflydelse på klubbens nuværende spillestil.

Nikolaj som er 38 år har gennemført DBU´s B- træner uddannelser samt en række øvrige trænerkurser.

– Vi er meget tilfredse med Nikolaj Dorff’s arbejde i klubben. Han er en 100% klubmand, som bruger rigtig mange timer på klubbens træningsanlæg til gavn for både ungdommen og senior. Vi sætter stor pris på hans engagement i klubben både på senior og ungdomsplan, udtaler Torben Schioldan fra klubbens seniorudvalg.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'IF Skjold Sæby har forlænget med Nikolaj Dorff Kristensen ' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER