Sæsonstart for dans for alle på Sæbygårdskolen

Sæsonstart for dans for alle på Sæbygårdskolen

11. september 2015 - kl. 10:09 - af

folkedans_600x250Motionen og livsglæden er in nu, derfor glæder Sæby Folkedanserforening sig til at kunne byde alle hjertelig velkommen til folkedans på Sæbygårdskolen den 15. september.

Husk man kan ikke være sur, når man danser. Det er en sport, som kan dyrkes sammen som par eller kom uden partner. Du kan dyrke motion sammen med andre og måske finde sammen i et nyt netværk. Foreningen laver et hold for nybegyndere, for at gennemgå nogle af de trin, som skal bruges til forskellige danse i løbet af aftenen. Kom og prøv de 2 første gange gratis fra sæsonstart.

Mød op første gang den 15. september og få lært at danse de forskellige trin i folkedans, og det er desuden en meget billig motionsform.  Samtidig kan man som par have en fælles motion – det er ikke så dårligt – når fællesskabet kan dyrkes og måske finde sammen i et nyt netværk. Man har måske fået masser af tid til at nyde friheden sammen, så brug noget af den gode tid sammen, mens man har det gode helbred. Man danser i sit almindelige tøj, det kræver slet ikke dragt for at danse folkedans til øve- og festaftener.

Dansen foregår på Sæbygårdskolen med foreningens instruktør Vita Ugilt. Der danses til levende musik harmonika, Bjarne Jensen leverer spillemandsmusikken. Har du ingen dansepartner, så kom bare alene, men ring gerne i forvejen til foreningens kontaktperson Vita Ugilt tlf. 9846 2533, så der evt. kan findes en løsning eller 2 damer kan danse sammen.

Din livsglæde kommer til udtryk, når du bevæger dig til de forskellige trin og variati­oner i folkedansen. Man skal bruge benene og holde hovedet koldt, mens der tænkes på de forskellige trin og variationer i dan­sen. Der er altid en hyggelig stemning, der er stor hjælpsomhed, og der er en meget positiv holdning til de nye deltagere. Det giver motion på en god og sjov måde, samtidig med at der forbrændes masser af kalorier – og så er det hyggeligt at være sammen til en aktivitet og med masser af hyggelige mennesker. At bevæge sig sammen til musik og lære de bestemte regler, der får dansen til at glide, det giver en enorm livsglæde.

Dansen begynder tirsdag den 15. september kl. 19.00 for nybegyndere med tringennemgang til aftenens dans. Alle danser sammen fra kl. 19.30 til 21.30.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæsonstart for dans for alle på Sæbygårdskolen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER