Sjov tirsdag bliver til sjov onsdag…

Sjov tirsdag bliver til sjov onsdag…

2. september 2015 - kl. 11:03 - af

Hoerby_600x250Sjov tirsdag med boldspil og leg på Hørby Stadium bliver nu til sjov onsdag med gymnastik, for børnene, på Hørby Efterskole.

Som noget nyt har der i år været afholdt sjov tirsdag på Hørby stadion. Sjov tirsdag har fundet sted hver tirsdag, og der har været stor opbakning til arrangementet. Der er blevet spillet og leget alt, lige fra fodbold og fangeleg til alle mine kyllinger kom hjem. Der har været gang i den på Hørby stadion, og selvom vejret ikke just har budt på sol og sommer, har både børn og trænere været klar på en gang leg og boldspil. Når regnen har silet ned, har specielt børnene nydt det, for der er bare ikke noget bedre end at tumle i regnvejr.

”Fra foreningens side vil vi gerne sige tak for en god sæson, og samtidig skal der lyde en stor ros til Birgit, Michael og Peter, som tog udfordringen op og fik et super godt arrangement op at stå. Børnene har set frem til tirsdag, og det kan vi takke jer for. Fra foreningens side ved vi godt, at I var blevet lovet, at I ikke behøvede at møde op hver tirsdag, men det store fremmøde af børn, gjorde jeres tilstedeværelse nødvendig hver tirsdag. Vi arbejder allerede nu på at finde et par ekstra hænder til at hjælpe jer til næste år”, fortæller Lene Kalmar fra HI gymnastik.

Hvor børnene nu har sagt ”Hvornår bliver det tirsdag”? Skal de fremover til at spørge: ”Hvornår bliver det onsdag”? Fra i dag starter HI gymnastik op igen, hvor Lene, Mette, Jakob og Cecilie står klar til at tage imod jer på Hørby Efterskole, og som noget nyt tilbydes i år også Latin Mix for de voksne, og snakken går allerede lystigt i byen på, hvad det nu er for noget? Mød op og find ud af det allerede i aften! Træningstiderne for de enkelte hold i HI-Gymnastik bliver således:

Pris september/marts
Mor/Far & Barn kl. 17.30 – 18.15                               kr. 250

Gymnaster 3-5 år kl. 17.30 – 18.15                               kr. 250

Gymnaster 6-12 år. kl. 18.15-19.15                               kr. 250

Latin Mix (spejlsalen) kl. 19.30 – 20.30                       kr. 300

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sjov tirsdag bliver til sjov onsdag...' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER