Spændende efterår venter Sæby i Jyllandsserien

Spændende efterår venter Sæby i Jyllandsserien

5. august 2015 - kl. 9:29 - af

Træner Skjold_600x250Efter et hårdt efterår 2014, som endte med nedrykning til serie 1, så står vi nu igen med et If Skjold Sæby førstehold i Jyllandsserien. Det er en stor glæde igen at kunne præsentere Jyllandsserie fodbold på Sparekassen Vendsyssel Arena.

Oprykningen kroner en række meget flotte og stabile præstationer gennem foråret – dette på trods af massiv afgang af spillere op til forårssæsonen, men andre spillere er trådt ind og de mere rutinerede har taget et enormt stort ansvar. Man kan roligt sige at de tilbageværende er rykket sammen i bussen.

I forhold til denne sæson – så er forventningerne og målsætningen som udgangspunkt at videre udvikle holdets spillestil og den enkelte spiller samt at sikre vores eksistens i Jyllandsserien, udtaler cheftræner Nikolaj Dorff.

Cheftræneren forsætter – Truppens status, her kort inden opstart, er at det er blevet til et farvel til holdets topscorer Jakob Hyldgaard Kristensen som på flotteste vis har fået kontrakt i Vendsyssel FF. På tilgangssiden vender et par dygtige Sæby drenge hjem i Alexander Petersen som har været på Island og spille fodbold samt Mathias Mygind som i foråret var med til at sikre Aalborg Freja oprykning til Danmarksserien. Desuden ser det ud til at Tobias Overlade stille og roligt er ved at være fit for fight og så er der i øvrigt store forhåbninger om også at få Christoffer Larsen og Kasper Mortensen i omdrejninger igen.

Det skal desuden nævnes at klubbens ungdomsafdeling har afleveret et kuld af lovende U19 spillere til seniorafdelingen, hvoraf flere allerede har førsteholdskampe på CV´et. Det er en forhåbning at denne tilgang i bredde kan være med til at optimere rammerne for spillernes fortsatte udvikling i et attraktivt træningsmiljø og samtidigt sikre klubbens eksistens i Jyllandsserien.

Dette efterår har budt på en meget kort opstart med ganske få træningspas samt tre overståede træningskampe i Vrå, hvor præstationerne har været meget svingende. Det er en stor opgave i at få alle ”automatismer” og aftaler på plads i forhold til holdet og nye spillere på så kort tid og derfor er det også lidt uvist hvor vi står. Der er samtidig heller ikke nogen tvivl om at der i denne sæson venter modstandere på en helt anden hylde end det var tilfældet i foråret og at det bliver en stor udfordring som kræver der præsteres hver eneste gang, slutter cheftæner Nikolaj Dorff.

Sæsonstarten starten byder på tre hårde kampe på syv dage, hvoraf de to kan opleves på Sparekassen Vendsyssel Arena. Første kamp er lørdag d. 8. august kl. 13.30, mod Hobros nedrykkere fra Danmarksserien. Tirsdag d. 11. august kl. 18.30 venter der en stor oplevelse i landspokalturneringen når Thisted FC fra 2. division kommer på besøg og lørdag d. 15. august kl. 13.30 spilles første ude kamp mod Hornbæk.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Spændende efterår venter Sæby i Jyllandsserien' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER