Ny angrebsspiller til Vendsyssel FF

Ny angrebsspiller til Vendsyssel FF

29. juli 2015 - kl. 13:07 - af

IF Skjold maal_600x250Vendsyssel FF har lavet en aftale med den unge Sæby-angriber Jakob Kristensen, der i foråret var topscorer på serieniveau.

21-årige Jakob Kristensen bliver sommerens sjette tilføjelse til førsteholdstruppen, der forinden og foruden ham er blevet suppleret af Nicolas Bøgild, Viktor Ahlmann, Simon Okosun, Rene Joensen og Christian Amtoft fra klubbens eget U19-hold.

Jakob kommer til Vendsyssel fra Sæby, hvor han i de seneste sæsoner har været en profil på serieniveau. Han lavede i foråret 10 mål i Serie 1.

Som ungdomsspiller spillede Jakob i flere år i AaB, hvor han var en del af klubbens højt besungne 94/95-hold, der bl.a. talte Ajax-spilleren Lucas Andersen og de for AaB Superliga-aktuelle Andreas Bruhn, Frederik Børsting, Jakob Blåbjerg, Jacob Barrett (OB) og AaB-lejesvenden Viktor Ahlmann, som Jakob med sit skifte nu genforenes med.

Jakob er tiltænkt en rolle som udviklingsspiller. Han var med på bænken, da Skive i weekendens sæsonpremiere blev slået 2-0.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny angrebsspiller til Vendsyssel FF' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER