Kom og spil badminton i Sæby Badmintonklub

Kom og spil badminton i Sæby Badmintonklub

24. juli 2015 - kl. 11:46 - af

Badminton_600x250Sæby Badminton har indtil nu haft en god sommer, men bestemt ikke ligget på den lade side.
I maj og juni deltog et rekordstort antal ungdomsspillere i den såkaldte sommertræning. Sommertræningen omfattede, ud over badminton, en masse leg med bl.a. hockey og rundbold i det fri.

Klubbens motionister har i sommerens løb heller ikke ladet konditionen gå helt fløjten, idet alle klubbens medlemmer altid kan benytte banerne til enhver tid, hvis der er ledig plads.                                                                                                       Grundlovsdag blev der afholdt grillfest for spillere, forældre og søskende, og det blev en forrygende aften med god mad og ”alternative” konkurrencer.

Sæby Badmintonklub er nu, i den grad, klar til en god, sjov og meget aktiv ny sæson. Noget der har ligget stille en årrække er begrebet ”MINITON”, som er en sjov form for badminton, for børn i alderen fra 6/7 år og nedefter, med masser af leg og hurlumhej. Der er MINITON hver søndag fra den 16. august kl. 10 – 11.

Klubben glæder sig også til at se nye og eksisterende spillere på 7 til 12 år, de træner hver mandag og onsdag fra den 10. august kl. 17 – 18, samt spillere på 13 år og opefter som træner hver tirsdag og torsdag fra den 11. august kl. 17 – 18.

Man skal bare møde op i hallen for at være med.

Trænerkabalen er på plads og alt er klart. Når sæsonen er startet, har vi gang i initiativer som Badmintonskole, stævne for nybegyndere, tur til Skagen Badmintonklub med fællesspil, besøg fra Østervrå Badminton, se Badmintonligaen spille i Frederikshavn og flere andre sjove og hyggelige arrangementer for spillere og familier, i Sæby Badmintonklub ligger vi stor vægt på det sociale aspekt, der er fundamentet for både trivslen og badmintonindlæringen.

Formand for Sæby Badmintonklub, Bjarne Lundø Møller, glæder sig over den megen aktivitet, og kan kontaktes på tlf. 23 11 83 85.

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kom og spil badminton i Sæby Badmintonklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER