Bogpræsentation og 90 års fødselsdag i Nellemanns Have

Bogpræsentation og 90 års fødselsdag i Nellemanns Have

7. maj 2015 - kl. 12:02 - af

NellemannsForeningen Nellemanns Haves Venner fik i 2012 tilsagn fra Center for Projekttilskud under Fødevareministeriet til beskrivelse og fødevareafprøvning af nogle af paradisæblerne i Nellemanns Have. Et projekt støttet af EU og Fødevareministeriets landdistriktsmidler til i alt 264.000 kr.

Projektet er lavet i samarbejde med Margit og Villy Mougaard fra Blomstergården ved Viborg. Projektets formål var at afprøve nogle af de mange paradisæbler til fødevarebrug og beskrive dem i en bog om paradisæbler. 40 personer har været aktive i afprøvning af godt 100 æblesorter til gele, marmelade, helsyltede, råsyltede, most, æblesnaps og friske direkte fra træerne. Der har været smagstest af de forskellige produkter ved flere arrangementer i Sæby, ved frugtfestival på Blomstergården ved Viborg og på Gl. Estrup til æbledag. Konklusionen af alle disse test er beskrevet i bogen ved de enkelte æblesorter, ligesom der er generelle beskrivelser af sorterne og paradisæbletræerne i Nellemanns Have. I bogen findes også et afsnit med opskrifter, som Anne Hjernø, kendt fra TV, har udarbejdet med æblesorter fra Nellemanns Have.

Bogen: ’Paradisæbler – Smagen af Nellemanns Have’ præsenteres i Nellemanns Have d. 15. maj ved en reception, hvor Nellemanns Haves Venner har indbudt særligt udvalgte personer, projektets mange deltagere og foreningens medlemmer. Her vil alle projektdeltagere få udleveret et signeret eksemplar af bogen, ligesom foreningens medlemmer har mulighed for at få et eksemplar, et stk. pr. husstand, denne dag.

Samme dag d. 15. maj fejres også Havens 90 års fødselsdag. I 1925 erhvervede Nic. Nellemann 2 tdr. land jord, som blev den spæde start til Nellemanns Have. Haven udviklede sig og fik med årene et areal på 8 ha. I dag er Havens areal på 6 ha. Nic. Nellemanns passion var paradisæbler. Han såede mange kerner og skabte på denne måde mange paradisæbletræer, som kun findes i Nellemanns Have. Flere af disse træer blev gennem årene navngivet og sat i produktion. Ved receptionen d. 15. maj vil der også være navngivning af et træ, som Nic. Nellemann skabte for mange år siden, og som har vist sig sund og levedygtig.

Det er en stor glæde for foreningen, at omkring 50 personer, alle efterkommere af Grethe og Nic. Nellemann, har meddelt, at de gerne vil være med til at fejre dagen. Ved receptionen vil Vibeke Nellemann holde festtalen, Villy Mougaard vil fortælle om projektet og bogen, og der vil være lejlighed til at smage på produkterne fra projektet, som vil være udstillet i festteltet.

Nellemanns Haves Venner er vært ved et lille traktement, der vil være krydret med hyggemusik v/ Erling Mehlsen og Helge Wittrup.

Lørdag d. 16. maj er der forårsfest i Nellemanns Have. Her vil der også være mulighed for foreningens medlemmer at få bogen, og der vil også være mulighed for at smage produkterne fra projektet.

’Paradisæbler – Smagen af Nellemanns Have’ kan ikke købes, men vil fremover blive givet som velkomstgave, når man melder sig ind i Nellemanns Haves Venner.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Bogpræsentation og 90 års fødselsdag i Nellemanns Have' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER