Stille år i Lokalhistorisk Forening…

Stille år i Lokalhistorisk Forening…

25. marts 2015 - kl. 12:44 - af

Sådan betegnede formand Doris Nielsen det forløbne år i ”Lokalhistorisk Forening for Voerså og Omegn”, da foreningen afholdt generalforsamling tirsdag 25. marts på Voerså Museum.

Doris Nielsen var sygemeldt, men havde i forvejen sørget for at printe en skriftlig beretning, der blev læst op af et medlem.

Herudover fremgik det af beretningen, at der i foråret havde været en fælles arbejdsdag, hvor der blev gået rigtig godt til værks. Et enkelt spændende foredrag med Kenneth Kristensen fra Bangsbo Fort om nedskudte engelske flyvere ved Kandestederne og i Limfjorden ved Hals. Juleafslutningen blev som sædvanligt afholdt med pakkespil, risalamande og æbleskiver med syltetøj. Frivillige havde lappet på museets tag på grund af løse tagsten samt repareret på husets sokkel, og så havde en flink nabo sørget for hele sæsonen, at museets græsplæner var blevet slået. Gennem hele året havde der været flere kontakter med folk udefra, der søgte slægtninge i området samt billeder af disse, som foreningen havde været behjælpelig med. Langfredag var der åbent for publikum, og der var velbesøgt.

Tirsdag aften er foreningens faste mødeaften, og her er der blevet både klippet og klistret samt registreret lokal- og slægtshistorie hele sæsonen igennem.

I løbet af året havde foreningen modtaget en del lokalhistoriske gaver, blandt andet to plastgipsfigurer der helt tydeligt kan ses, at de forestiller Kræn Eg og Løjte-Grete. Parret var to fattiglemmer, der tit besøgte området omkring 1900 tallet. En flot dukke var det også blevet til. Begge donationer er fabrikeret på det daværende ”Dukkehøj” i Voerså, og førstnævnte er i sin tid bemalet af en ældre Voerså-kvinde.

Et stort flot Voersåmaleri fra fiskerihavnen, der er malet i 1940-erne af N. Sørensen, der står for Niels Sørensen. Han var ansat som bagersvend under bagermester Jacob Christoffersen i Voerså, og maleriet er doneret af bestyrelsesmedlem Bodil Vejrum, der ikke længere havde plads til det.

Et flot kaffestel i den sjældne blå farve fra Kis Keramik var også doneret til Lokalhistorisk Forening. Stellet er købt op over flere år af tyske turister og havde i mange år opholdt sig i Hamborg. Turisterne, der havde opkøbt stellet, er nu afgået ved døden, og deres søn, der er dansk gift med en kvinde fra Voersåområdet syntes, det skulle vende tilbage til Voerså, for han havde bemærket, at der ikke fandtes sådan et stel på museet.

Gaverne blev selvfølgelig modtaget med glæde på det lille museum.

Sorte tal på regnskabet
Regnskabet viste et overskud på kr. 7.820 –, hvilket alle syntes var ret så positivt. Ikke mindst er der kommet styr på varmeregningen på grund af forbedrende foranstaltninger på husets tag og loft samt en del rørisolering. Forbruget af varme, el og vand var på kr. 8.613 -. Regningen har før i tiden været mere end dobbelt så stor, så der var glæde at spore hos medlemmerne.

Et tilskud på kr. 6.000 – fra Frederikshavn Kommune og et tilskud på kr. 2.000 – fra Vendsyssel Tidendes Fond lunede pænt i kassen.

Formand for Saltlandets Historiske Forening i Sæby, Nina Olsen, roste da også de initiativer, der var blevet lavet, for at opnå det positive resultat. Nina Olsen kunne nævne flere andre foreninger med samme interesse og gøremål, hvor økonomien haltede en del.

Alle valg var genvalg
Doris Nielsen og Keatty Sørensen blev genvalgt til bestyrelsen.

Det samme gjorde suppleanten Helen Langeland.

Genvalg var der også til revisor Jane Berg Nielsen samt revisorsuppleant Birgith Kring.

Tekst og fotos Cille Strøm.

IMG_7779 IMG_7784 IMG_7783 - Kopi IMG_7774 IMG_7778

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Stille år i Lokalhistorisk Forening...' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger