Stor tilslutning til Aktive Kvinders generalforsamling

Stor tilslutning til Aktive Kvinders generalforsamling

3. marts 2015 - kl. 9:07 - af

bestyrelse Aktive KvinderDet store fremmøde til generalforsamlingen – ikke færre end 169 af de 396 medlemmer deltog – var en understregning af, at der er stor opbakning til Aktive Kvinder i Sæby. Medlemmerne slutter i usædvanlig høj grad op om deres forening.

Generalforsamlingen, der blev holdt i Sæby Fritidscenter med Lillian Christensen som dirigent, indledtes med en let anretning og lokal underholdning af Jytte og Ole med sang og musik.

Derefter aflagde formanden Karen Drastrup beretning. Hun takkede medlemmerne for den store tilslutning til de fleste af foreningens vidt forskellige aktiviteter i det forløbne år. Det blev i alt til 17 arrangementer og yderligere 15 i foreningens Hyggeklubben for Ældre.

Formanden fortalte, at bestyrelsen er i fuld gang med planlægning af det nye program, som offentliggøres i detaljer til august. Flere af generalforsamlingens deltagere fulgte opfordringen om at komme med forslag til kommende aktiviteter.

Edel Jensen aflagde beretning om det forløbne år i Hyggeklubben for Ældre

Økonomisk går det også godt for Aktive Kvinder. Det viste det regnskab, kassereren Elsebeth Kristensen, fremlagde. Hun forelagde også regnskabet for Hyggeklubben for Ældre.

Kontingentet fastsattes uændret.

Til bestyrelsen var der genvalg af Karen Drastrup, Birgit Erikstrup, Grethe Christensen og Tove Jensen. Også bestyrelsessuppleanterne Vera Sørensen og Yrsa Østergaard genvalgtes. Det samme gjaldt revisor Ellen Pedersen.

Aftenen sluttede med kaffebord.

Bestyrelsen konstituerer sig på sit næste møde.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Stor tilslutning til Aktive Kvinders generalforsamling' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER