Læserbrev: Sæby og tomheden bag ruderne

9. februar 2015 - kl. 12:59 - af

laeserbrev_1_600x250En lille hilsen fra den gamle mand ved havet.

Hej Sæby borgere.
Der kunne godt havde stået, Birgit Hansen eller Arndt i virkelighedens verden.

For virkeligheden må vi forholde os til, også kommunens førstedame som Obama siger. Da jeg var Toyota forhandler og sad i bestyrelsen, var jeg klar over, at når der kom en kort besked, så er det i flyet, og til København så var det alvor. Vi var 110 forhandlere, det skulle skæres ned til 33, sagde Otto Hee vores direktør og hvorfor så det? Jo, der skulle skabes rentable forretninger, forretninger der kunne leve op til den nye tid i bilbranchen, nye bygninger, service uddannelse m.m. og det kostede penge, så der skulle tjenes nogen.

Hvad vil jeg så med det.  Jo, Sæby må også forholde sig til virkeligheden, man må sætte sig ned og sige, hvad kan 8.803 tusinde indbyggere bære af forretninger, med den virkelighed at der er kort til Aalborg, Hjørring, Frederikshavn og nethandel. Det er jo ikke for at være ond, at jeg skriver det her. Man bliver ikke selvstændig, for at livet skal blive svært, men for at gøre det man brænder for.

Så mine ord til dig Birgit, byen og folket er: ”Sæt jer ned og find vores bys handelsliv og lav den efter hvad 8.803 mennesker kan bære”. Jeg er ikke ude på at sætte noget i stå, jeg er ikke ud på at tage modet fra de unge som drømmer om at få foden under eget bord. Jeg vil bare fortælle dem virkeligheden.

Så må vi, der har fået lov til at være med i livet i Frederikshavn Kommune, sætte os ned og sige, hvad kan vi hjælpe med? Hvad kan vi gøre for at butikkernes tomhed bliver fyldte. Her tænker jeg på at trække turister til byen, flere indbyggere eller hvad.

Jeg har fået lov til at blive så gammel, at jeg tør vove pelsen og tage de øretæver, der kommer, på grund af det jeg skriver. Men husk lige det lille ord virkeligheden, det kan vi ikke løbe fra, men måske ændre betydningen af. Men så skal vi glemme alle gamle tosserier, det er kun at se fremad, smile og sige, vi kan godt ændre vores by fra tomhed, til en by der stråler og siger velkommen turister, vi tager hånd om Jer, vi stjæler ikke Jeres penge i form af parkeringsbøder, for de penge skal I bruge i vores forretninger, nej vi byder velkommen til vores by, og sig hvad vi kan gøre for Jer, for at det må blive en god oplevelse at besøge os.

Lyder det dumt – så husk lige jeg var kun mekaniker.

God ny uge ønsker manden ved havet.
Arndt Hüttel Sørensen.

 

6 kommentarer til “Læserbrev: Sæby og tomheden bag ruderne” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

6 kommentarer til “Læserbrev: Sæby og tomheden bag ruderne”

 • Arnold Andersen

  Et godt overblik om lidt af hvert. Arndt du går lige til stålet – ærligt og redeligt. Og det du skriver om, er der utvivlsomt mange der kan nikke genkendende til.

 • Carsten Jørgensen

  Den “gamle” mand ved havet – “still going strong” med skarpe bemærkninger, som virkelig rammer essensen – i dagens virkelighed, ikke kun i Sæby, men i andre byer i det nordjyske/Vendsyssel…
  Om det er et spørgsmål om at tage øretæver eller blot, at være ærlig og objektiv, er op til den enkelte læser, jeg kan dog se, at dit læserbrev er læst af ca. 7.000 – og dine ører er, forhåbentlig, ikke bleve ømme og røde, endnu…
  Slutteligt, så er det faktisk dejligt, at se at du “kun” er mekaniker, da en mekaniker er, en ekspert, man henvender sig til, hvis man skal have løst et problem….. F.eks i maskinrummet eller måske i midtbyen og omegn..

 • Hvor er det bare rigtig godt skrevet og det er jo sandt

 • Arndt Hüttel Sørensen

  Mine ører hænger ved og jeg er da stolt over at over 7000 har læst dette indlæg. Så jeg er super optimist for Sæby fremtid . Husk vi er jo pæne borgere med en god opdragelse og nu er jeg sikker på at vi forstår hinanden og får noget godt ud af

  SÅ SÆBY BORGER TAK FOR OPBAKNINGEN VI ER PÅ RETTE VEJ OG SKAL NOK VISE OMVERDEN AT DEN GAMLE SMUKKE BY VED HAVET KAN STÅ SAMMEN-så alle turister fra nær og fjern kom bare vi er klar,

 • Forretning vil altid handle om en vares pris, udbud må afpasses efter efterspørgsel.
  Og vi må finde os i, at de store kæder kan købe ind, således at de kan sælge til den rigtige pris.
  Men specielbutikker. som afpasser deres sortiment, kan godt klare sig.
  Sæbys midtby skal vel ikke kun være værtshuse, og cafeer m.m.?

 • Arndt Hyttel Sørensen

  Der var en klog “pige” der holdt foredrag på Frederiks generalforsamling forleden dag ,hendes ord var : forretningerne skal hav to ben” butikshandell og nethandel ellers overlever de ikke. Jeg tror helt. Sikkert det er rigtig. Nej der skulle ikke gerne bare være ene madsteder i midtbyen,det har jeg heller ikke sagt,det ville jo gøre midtbyen til noget kedeligt noget om vinteren, men det kunne da godt være det ville give liv om sommeren. NEJ vi må alle give den en skalle og lægge så meget handel vi kan i VORES BY SÆBY.Hvorfor kan nogle bagere og slagtere overleve på trods af at vi kan købe brød og kød i alle supermarkederne ,fordi de er DYGTIGE og laver KVALITET. Jeg har nok ikke opskriften på på at fjerne tomme butikker, men som Richard Møller Nielsen den gode Fyenbo sagde.Sammenhold skaber gode resultater og det passer jo vi blev europamester med alle odds imod os-

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Læserbrev: Sæby og tomheden bag ruderne' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER