Holdturnering i Skytteforening vundet af Daltonbrødrene

Holdturnering i Skytteforening vundet af Daltonbrødrene

29. december 2014 - kl. 10:08 - af

IMAG0310Sæby og Omegns Skytteforenings holdturnering for voksne blev her i efteråret afviklet over seks runder med afslutningsrunden den 6. december.

Der deltog fire hold med fire personer på hvert hold, hvor de bedste tre resultater talte i det samlede holdresultat.

Daltonbrødrene fra Understed tog lige fra starten teten og var ikke til at true på 1. pladsen. De vandt fortjent med 3471 point skarpt forfulgt af Boltpistolen ligeledes fra Understed på andenpladsen med 3420 point. På de næste pladser kom Veteranerne med 3377 point og Tveden fra Karup med 3309 point.

Efter sidste runde blev vinderne fejret med præmier og aftenen sluttede med god mad i hyggelige omgivelser i Skytteforeningens lokaler.

Formanden Flemming Kokholm fra Sæby Skytteforening betegner holdturneringen som en succes og er tilfreds med tilslutningen til turneringen. Allerede nu er det sikkert, at der vil blive tilrettelagt en ny turnering i det nye år med start den 22. januar. Skytteforeningen håber, at mange har lyst til at deltage og antallet af tilmeldte hold vil stige.

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Holdturnering i Skytteforening vundet af Daltonbrødrene' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger