3 menigheder fejrer Baptistkirkens 175 års jubilæum

3 menigheder fejrer Baptistkirkens 175 års jubilæum

25. oktober 2014 - kl. 0:06 - af

foto 3Baptistkirken i Danmark har i år 175 års jubilæum.

Det fejres i Sæby ved at Baptistkirken i samarbejde med Østervrå Frikirke og Nordjylland Chin-church holder jubilæumsgudstjeneste den 26. oktober klokken 10.00 i Sæby Baptistkirke.

Festgudstjenesten bliver med medvirken af bl. a. Brass Emsemble Sæby og solist Tinne Lund. Bente Højris prædiker, og der bliver naturligvis også plads til en smule historiske oplysninger. Alle de tre medvirkende menigheder lægger imidlertid vægt på ikke at ville være et “støvet” fortidsminde, men kirker med bud til nutiden, ja langt ind i fremtiden. Derfor er temaet for jubilæumsåret da også: Kom nu videre!

De tre menigheders egne historier er følgende: Sæby Baptistkirke blev stiftet i 1901 og har altså passeret de 110 år. Både Sæby Garden og Musikkorps Sæby har faktisk sit udspring fra Baptistkirken, og en lang række mennesker har igennem årerne været en del af menighedens børne- og ungdomsarbejde. P.t. er Baptistspejderne i Sæby og Sæby Gospelkor nogle af menighedens aktiver.

Menigheden har netop istandsat kirkesalen, så det bliver et nyt indtryk, der vil møde de mange jubilæumsgæster. Bl.a. er bænkene udskiftet med stole, der er kommet nyt gulvtæppe, og træ-interiøret er malet i lyse farver.

Østervrå Frikirke er trods navnet også en Baptistkirke. Faktisk er denne menighed “barnebarn” af Sæby Baptistkirke, og den blev stiftet i 2005. Østervrå Frikirke driver sit arbejde ud fra det gamle mejeri i Østervrå, Hjørringvej 426. Her er der blandt andet KIRKEBIO en gang om måneden, og der er mange i menighedens omgangskreds, der strikker trøjer og babytæpper til nødhjælp.

Den tredje og sidste af de tre menigheder, som er gået sammen om jubilæumsgudstjenesten er Nordjylland Chin Church, der består af herboende flygtninge fra Myanmar. Menigheden tæller et godt stykke over 100 medlemmer, som enten er bosat i Frederikshavn eller Sæby. Menighedens navn forkortes NCC, og den har siden 2011 været en del af Baptistkirken i Danmark. NCC har normalt deres gudstjeneste søndag eftermiddag i Sæby Baptistkirke.

Når jubilæumsgudstjenesten er forbi indbydes til en festlig frokost (30 kroner for voksne og 15 kroner for børn over 10 år), og derefter bliver der festlige indslag bl.a. i form af en auktion hvor mennesker har stillet arbejdstid til rådighed for diverse tjenester. F.eks. vil der blive tilbudt arbejdskraft til så forskelligartede opgaver som vinduesvask, udflugt, maling af et værelse, computerhjælp. Andre har tilbudt madlavning, bagning, råvarer i form af rådyrkølle o.s.v.

Auktionen kommer til at foregå sådan, at man kan byde på de tjenester, man ønsker udført, og den, der byder højest, får udført opgaven og betaler det lovede beløb til Jubilæumsindsamlingen, som kommer til at gå til nødhjælp i Burma og i Burundi i Afrika. Sidstnævnte land har Baptistkirken i Danmark arbejdet i igennem mere end 85 år.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '3 menigheder fejrer Baptistkirkens 175 års jubilæum' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER