Bike & Run stafet i Sæby 2014<br>…

Bike & Run stafet i Sæby 2014

23. maj 2014 - kl. 0:07 - af

Bike & Run2014Onsdag d. 21. maj mødte 20 friske hold op til dette års Bike & Run stafet i Sæby. 25 af foreningens frivillige var med til at få hele arrangementet til at lykkes.

Præcis kl. 17.30 lød startskuddet og de første løbere kunne sendes afsted på en smuk tur gennem Sæbygård Skov. Vejret var fint og humøret højt da holdene startede stafetten op.

Efter kun 1 t. 56 min var Hjørring politi i mål, de deltog i mixrækken. Beierholm blev nr. 1 i herrerækken og kom i mål på en samlet tid på 2 t. 5 min, og de friske pædagoger fra FKI blev nr. 1 i damerækken med en samlet tid på 2 t. 52 min.

Alle resultater kan ses her: Resultater B&R Sæby 2014

Stort tillykke til alle. Der var præmier til 1. og 2. pladser i hver række. Præmierne var sponsoreret af Adidas samt Maxim.

FKI stillede med flest hold, og der blev trukket lod blandt de 4 hold om en lille ekstrapræmie. Præmien var sponsoreret af Firmaidræt Sæby.

Yderlige var der mange fine lodtrækningspræmier, som var sponsoreret af Sparekassen Vendsyssel, Firmaidræt Sæby, HJ Kontorcenter og Sterisol Danmark. Super Bedst sponsorerede frugt til alle ved målstregen.

Firmaidræt Sæby takker for en god aften og ser frem til næste år, hvor de forhåbentlig har endnu flere hold med. Alle kan deltage.

Brug denne mulighed for at få en hyggelig dag sammen med kolleger, familie eller venner. Datoen for næste års Bike & Run stafet meldes ud på foreningens hjemmeside sidst på året. http://firmaidraet-saeby.dk/

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Bike & Run stafet i Sæby 2014
... '
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER