Så er det igen forår og musik i Nellemanns Have

Så er det igen forår og musik i Nellemanns Have

13. maj 2014 - kl. 0:02 - af

Traditionen tro holdes der igen forårsfest i Nellemanns Have på Langtvedvej 23 i Sæby, og lokale foreninger er igen i år medarrangør af dagens program.

I år er det Borgmester Birgit Hansen, der åbner forårsfesten lørdag den 24. maj kl. 10, og dagens program er fyldt med masser af musik. Nyt er Syngepigerne fra Tårs og Nana og Rasmus Mose Bach, som underholder med deres dejlige musikalske numre og indslag. Sæby Judo og Karateklub kommer og optræder, og DCH fra Dronninglund laver opvisning med Agility, og igen i år kan du danse sammen med Sæby Folkedanserforening.

Hele dagen er der stande, hvor man kan nyde mad og drikke, smage bjesk, se biavl, kunst, lysestøber, vildtpleje, naturmaterialer, pileflet, knivmager, aktivt spejderliv, prøve friluftssjov, se Minibyens flotte fuglehuse, og så er der salg af paradisæbletræer og planter.

Dagen vil stå i solstrålernes tegn, men i tilfælde af regnvejr vil Havens Venner i år opstille et stort telt på pladsen.

Nellemanns Have er en offentlig have på 6 ha. med Nordeuropas største samling af paradisæble træer.

Du kan se mere om Nellemanns Have og forårsfesten med dagens program på:

www.nellemanns-have.dk/venner/forarsfest.html

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Så er det igen forår og musik i Nellemanns Have' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger