Generalforsamling i Sæby Basketball Club

Generalforsamling i Sæby Basketball Club

9. maj 2014 - kl. 0:06 - af

Saeby BasketSæby Basketball Club har afholdt sin årlige generalforsamling i klubbens lokaler i Sæby Fritidscenter. Generalforsamlingen samlede små 20 personer.

Formand Christina Legaard fremlagde sin beretning, og kassereren kunne fortælle, at regnskabet viste et lille overskud på 11.000 kr.

Her efter var der var valg til bestyrelsen, og det betød genvalg til Christina Legaard, Henrik Hansen og Lotte Pedersen, 1. supl. Sten Frederiksen, 2. supl. Hanne Legaard, revisor Conny Kristensen og revisorsupl. Bent Legaard.

Bestyrelsen konstituerer sig ved førstkommende bestyrelsesmøde.

Formandsberetning 2013
Sæsonen 2013/2014 nærmer sig sin afslutning. Det har ikke været en særlig opløftende sæson, rent resultatmæssigt for vores seniorhold. 1.div. damer har været meget hårdt ramt af skader, men alle spillere er heldigvis ved at være fit for fight igen. På både dame og herre holdet er der startet en del ”gamle” spillere, og de nyder at være tilbage igen.

Endelig er der begyndt at ske noget i yngste ende af vores ungdomsafdeling. Vores U10 drengehold tæller nu 10 spillere, og det er en flok drenge, der virkelig brænder for basketball, og der er et utrolig godt sammenhold blandt drengene. Sæby Basketball Club har deltaget i så mange U10 og U12 kampstævner som muligt, og har også selv afholdt op til flere af stævnerne, med stor succes.

Derudover har vi også vores Nanohold, som har 8 aktive spillere i alderen 4-6 år. Dette hold skal også helst udvides næste sæson, da flere af spillerne skal rykke op og starte på U8 holdet. Klubben arbejder stadig hårdt på at bevare og helst udvide ungdomsafdelingen. Ungdoms- og rekruteringsudvalget arbejder ihærdigt i samarbejde med Dansk Basketball Forbund på, hvad vi som klub kan gøre for at overbevise både piger og drenge i området om, at basketball altså er en super sjov sport.

Vi er en klub, som er med, hvor det sker, og der mener jeg selvfølgelig Facebook – ”Sæby Gators”. Vores bestyrelse har været på kursus i ”sociale medier”, og her blev vores facebookside rost rigtig meget af kursusudbyderen, så nu håber vi, at det snart begynder at give pote. Vi har lige omkring 400 (likes), der synes godt om vores side, men vi har stadig en del tiltag for at nå endnu bredere ud.

Vi har, som klub, været så heldige at blive udvalgt til at deltage i Super Brugsens ”Støt lokalt” projekt, hvor vi fik samlet røde plastikmønter sammen til en værdi af 3333 kr. Det var rigtig flot, og vi er stolte af resultatet. Derudover fik vi tildelt et flot beløb fra Nordea fonden. Nogle af disse penge er gået til mundering af både trænere og spillere.

Aktiviteter i den forløbne sæson:

  • Havnefest
  • Juleafslutning for ungdomsholdende
  • Julecup – ca. 50 deltagere
  • Fastelavnsfest for ungdomsholdene
  • Uddeling af basket bolde på skolerne i Sæby

Af kommende tiltag kan nævnes: Aktiviteter for fastholdelse af trænere og spillere, så som hyggeaftener, ture til ligakampe rundt om i landet, stævnedeltagelse, trænerkurser, dommer- og dommerbordskurser, m.m.

Klubben er også igen i år med i Sæby Havnefest sammen med Sæby Rednings- og Bådelaug, og denne sommer håber vi på rigtig godt vejr, så vil overskuddet også følge med.

Sæby Basketball Club arbejder sammen med Dansk Basketball Forbund om et spændende nyt projekt, som skal startes op, når der er sæsonstart til august.

Vi er en klub som ikke er bange for at arbejde hårdt for at tjene lidt ekstra penge til klubben, og vi hjælper gerne til. Vi har fx hjulpet til ved Spar Nords aktionærmøder, Sæby jazz festival, Tv2 tour, Tv2 fri’s tv optagelser på Sæby havn og smagens dag på Sæby Torv.

Jeg vil gerne sige en stor tak til klubbens nye kasserer, Jens Peter Legaard, som gør et kæmpe stykke arbejde i klubben og styrer økonomien med hård hånd. Jeg vil også benytte lejligheden til at rose diverse udvalg, som alle også gør et kæmpe stykke arbejde for klubben. Og til sidst vil jeg gerne takke alle forældre, spillere, trænere, bestyrelsesmedlemmer og sponsorere for deres store støtte og engagement i klubben.

Formand Christina Legaard Hansen

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Generalforsamling i Sæby Basketball Club' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER