Søren Meng ny formand hos Venstre i Albæk

Søren Meng ny formand hos Venstre i Albæk

28. februar 2014 - kl. 14:51 - af

Meng_600x250Albæk Venstre har afholdt sin ordinære generalforsamling i Voerså Idrætsforenings klubhus.

Forud for generalforsamlingen var der middag for medlemmerne. Det var en generalforsamling, som var afrunding på det 125. jubilæumsår, og med et fint fremmøde og udgivelsen af et jubilæumsskrift om foreningens historie, blev afslutningen på jubilæumsåret behørigt markeret.

Albæk Venstre er ved udgangen af 2013 fortsat Frederikshavn kommunes tredjestørste venstrevælgerforening, og med to byrådsmedlemmer valgt til Frederikshavn byråd samt en folketingskandidat så lever foreningen fortsat op til sit formål om politisk indflydelse og repræsentation.

Ved generalforsamlingen valgtes distributionsleder Søren Meng som ny formand efter Mogens Brag, der efter 8 år stopper som formand for at hellige sig sit kandidatur til folketinget. Ny næstformand blev Poul Thomsen, og valgt til bestyrelsen blev Gynther Mølgård, Per Smith, Mette Hardam og Mogens Brag. Suppleant blev Svend Kjær Pedersen.

Mere information om Albæk Venstrevælgerforening kan bl.a. findes på foreningens facebook side.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Søren Meng ny formand hos Venstre i Albæk' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER