LigaBold Awards 2013 – IF Skjold gjorde det!

LigaBold Awards 2013 – IF Skjold gjorde det!

17. februar 2014 - kl. 0:11 - af

Skjold 2013_600x250If Skjold Sæby er netop kåret til årets klub i Jylland i 2013 ved årets LigaBold Awards!

Et stort tillykke til alle i og omkring Skjold – dette er i den grad klubbens pris og de frivilliges pris. Uden dem var det ikke muligt at drive denne fantastiske klub.

Det er dagen derpå efter lørdagens fodboldfest i Vejle, hvor de mange fremmødte gæster og folk hjemme i stuerne bl.a. kunne se et væld af glade prisvindere.

Smilene var ekstra brede på de 12 regionsvindere, der i går aftes kunne lade sig kåre som henholdsvis Årets Talent, Årets Klub, Årets Træner og Årets Spiller.

IF Skjold Sæby var nomineret til titlen som “Årets Klub” i Jylland efter de flotte præstationer i efteråret, der sikrede oprykning til klubbens tre højest rangerede seniorhold, og på baggrund af det store arbejde, der bliver lagt i hele klubben, både på senior- og ungdomsplan, i bestyrelsen og i udvalgene i klubben, var Sæby blandt de nominerede. Med 5 seniorhold, hvor 1. holdet bl.a. sikrede sig en plads i JS1, hvor der skal spilles om oprykning til DS 2.

Asger Mortensen, der er formand for IF Skjold, fortæller: ”Vi har ikke fået armene ned endnu, vi var med i Vejle, og det var en kæmpe oplevelse, at en fodbold entuisiastisk klub som vores, der ligeledes er en breddeklub med mange højdrangerende spillere, formår at bringe flere hold op i jyllandsserien. Det sker kun ved hjælp af gode spillere og en masse frivilliges hjælp. Folk som bruger deres weekender og aftentimer på at hjælpe.

Samtidig er denne oplevelse jo også med til at bringe Sæby på landkortet, da vi netop sad sammen med nogle mennesker, som tidligere havde camperet i Sæby, og som var meget glade på byens vegne”, slutter en glad Asger Mortensen.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'LigaBold Awards 2013 – IF Skjold gjorde det! ' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER