Skjold spiller til foråret om en plads i Danmarksserien

Skjold spiller til foråret om en plads i Danmarksserien

28. oktober 2013 - kl. 11:00 - af

Efter weekendens resultater, er det en realitet, at Skjolds JS-hold til foråret skal spille om oprykning til Danmarksserien. Dermed har holdet føjet endnu et kapitel til historiebøgerne.

Top 4-placeringen kom i hus efter 2-2 på udebane mod rækkens tophold Løgstør. Da Birkelse samtidig tabte 4-3 i Thisted, blev oprykningen en realitet søndag eftermiddag. Oprykningen er primært kommet i hus ovenpå en flot udebanestatistik, hvor det blot er blevet til et enkelt nederlag i 7 kampe. Samtidig har det haltet en smule på hjemmebane, hvor det indtil videre er blevet til blot 2 sejre i 6 forsøg. Dette er også den primære årsag til, at holdet ikke ligger med helt i toppen af rækkken.

Pladsen i top 4 betyder samtidig, at holdet er sikret endnu et helt kalenderår i Jyllandsserien. I forårets JS1 pulje, er der således ingen hold, der rykkker ned. Med andre ord – målet er at rykke op!
Inden spillere og trænere kan gå på en velfortjent juleferie, venter efterårets sidste kamp i weekenden, når Skive kommer på besøg. Kampen spilles søndag klokken 13.30, og vi håber, at mange af vores trofaste tilskuere vil komme at støtte holdet, og samtidig være med til at fejre pladsen i top 4.

Oprykning til Serie 3

Weekenden bød også på en oprykning til Serie 3 for klubbens tredjehold i Serie 4. På udebane blev Skagen besejret 4-1, og dermed var oprykningen en realitet. Holdet har haft en fornem sæson, hvor det indtil videre er blevet til 9 sejre, 3 uafgjorte og blot et enkelt nederlag. Der skal lyde et stort og velfortjent tillykke til holdet.

I den kommende weekend kan det blive alle gode gange tre. Klubbens hold i Serie 3 overtog i weekenden førstepladsen efter en sejr på 1-0 på udebane over Gærum. Dermed rykker holdet op i Serie 2, hvis det lykkes at besejre Læsø i den kommende weekend. Kampen spilles hjemme på Sparekassen Vendsyssel Arena lørdag den 2/11 klokken 13.30. Forhåbentlig vil rigtig mange komme og støtte holdet.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skjold spiller til foråret om en plads i Danmarksserien' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER