
Overliggeren sad i vejen for den 2. hjemmesejr på en uge
11. juni 2013 - kl. 0:09 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Skjolds Jyllandsserie fik meget ros for den sidste hjemmekamp, men desværre fortsatte de gode takter ikke i den 3. hjemmekamp på bare 8 dage.
En sløj indsats fra kampens start gav bundholdet fra Frederiks blod på tanden, og de fik da også pulsen op hos både hjemmeholdet og tilskuerne med et skud på træværket inden dommeren kunne fløjte første halvleg af.
En bedre start på anden halvleg fik optimismen til at stige, og da Skjold efter 19 minutter blev tilkendt et straffespark, blev det hele pludselig meget lettere, eller gjorde det? For med et skud på overliggeren fra den ellers normalt træfsikre Jens Lorenzen, blev det desværre til en målløs opgør, som gæsterne bestemt kunne være mest tilfredse med.
Næste opgør er på udebane mod Thisted, en kamp som kan blive en noget større, men bestemt også anderledes mundfuld for Skjolds Jyllandsserie herre.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Overliggeren sad i vejen for den 2. hjemmesejr på en uge' til en bekendt