
Festlig og anderledes slutning på kunstugen
27. april 2013 - kl. 20:50 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Mange mennesker, både lokale og turister, var mødt op på Torvet her til formiddag for at opleve multikunstner Søren Lyngbye hugge is-skulptur. Han startede på sit kunstværk kl. 10 og var færdig kl. 12, hvor alle så kunne beundre værket – en smuk havfrue.
Herefter kunne de ”modige” få lov at låne Sørens værktøj for at prøve, om de kunne gøre ham kunsten efter, hvilket ikke var hel så let, som det måske så ud til.
Ud over is-skulpturen blev der også lavet et kæmpemaleri, som alle de fremmødte kunne sætte sit præg på, mens mange af børnene valgte at male på små 20 x 20 lærreder, som de så bag efter fik lov at tage med hjem.
Is-skulpturen bliver ikke nem at udstille og opbevare, men kæmpemaleriet – byens nye kunstværk – som p.t. ligger til tørre, skal der senere tages stilling til, hvor i byen det skal op at hænge.
Alt i alt en spændende, velbesøgt og meget anderledes formiddag på Torvet i Sæby.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Festlig og anderledes slutning på kunstugen' til en bekendt