
Der bliver nu gjort noget ved Strandpromenaden
18. april 2013 - kl. 5:03 - af Henrik Christensen
Center for Park og Vej har modtaget en henvendelse fra Sæby Turistforening vedrørende Sæby Nordstrand og tilgrænsende arealer.
Henvendelsen går på, at Turistforeningen gerne så et løft af området omkring Sæby Nordstrand og gerne vil indgå et samarbejde omkring udviklingen af området.
Sæby Turistforening ønsker generelt at diskutere:
– Strandrensningen
– Sanering af forstranden (ukrudt/rensning af sand)
– Årlig strandrensningsdag for frivillige
– Bænke, lamper og affaldsspande langs promenaden
– Pleje af Paradisjordene
Center for Park og Vej står for en del af driften af området og kommunen er lodsejer i området. Promenaden er offentlig sti, men er på det meste af strækningen placeret på privat jord. En stor del af området er omfattet af strandbeskyttelseslinje og Paradisjordene af en fredningskendelse. Nyanlæg vil formentlig kræve godkendelse og dispensation herfra. En del af lysanlægget er privatejet.
Teknisk udvalg besluttede på tirsdagens møde, at Forsyningen A/S skal udarbejde et forslag til renoveringsprojekt med lamper tilpassets områdets karakter. Ligeledes ønsker udvalget at indgå en aftale, hvor græsset på Paradisjorden slås oftere af kommunen, mod at frivillige kræfter mobiliseres til strandrensning og andet naturvedligeholdelse. Der vil nu blive udarbejdet en aftalemodel.
En kommentar til “Der bliver nu gjort noget ved Strandpromenaden” under annoncerne.
Dejligt, at der nu ser ud til at blive taget fat i denne problemstilling.. Der trænger virkelig til at blive gjort en indsats..