
Nu skal privatkunder i Danske Bank betale abonnement
18. januar 2013 - kl. 12:08 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Helt op til 120 kroner om måneden kan det komme til at koste at være privatkunde i Danske Bank.
Privatkunder skal fremover betale abonnement i Danske Bank for at være kunder, skriver Ritzau Finans, samtidig med at banken vil droppe rådgivning til privatkunder med mindre engagementer.
Bloomberg citerer bankdirektør med ansvar for privatkunder Tonny Thierry Andersen for, at de nye tiltag er en del af et helt nyt forretningskoncept til privatkunder, som skal træde i kraft allerede fra mandag.
Privatkunderne deles op i seks kundegrupper. Det mindste abonnement kommer til at koster fra 0 til 25 kroner, og den største koster op til 120 kroner om måneden. Kunder med et samlet engagement på over 750.000 kroner slipper for abonnementet.
Danske Bank indfører den nye forretningsmodel for at tjene flere penge og dermed sikre større lønsomhed på kunderne.
Den højeste udgift for en privatkunde kan komme op på 1.440 kroner om året.
5 kommentarer til “Nu skal privatkunder i Danske Bank betale abonnement” under annoncerne.
At Danske Bank nu kræver penge for at have konti i deres pengeinstitut er simpel pengegriskhed som slår alle rekorder. Jeg er heldigvis ikke kunde i dette pengeinstitut, var jeg kunde ville jeg flytte øjeblikkelig. Hvad regner man kunder for ??
Var det ikke bedre om de jagtede omkostninger inden for egen rækker. (cheflønninger)??
Jeg håber der vil blive en massiv kundeflugt fra dette pengeinstitut. Hvis kunderne i Danske Bank ikke reagerer, kunne man frygte at andre pengeinstituter hurtigt vl følge efter.
Jeg tror flugten er i gang. Ja de er blevet lige lovlig smarte nu. De skyder sig selv i foden med dette tåbelige tiltag.
http://www.bt.dk/danmark/kunderne-vil-flygte-fra-danske-bank
Jeg er som ovenstående skriver noget forundret over de nye metoder der tages i brug fra Danske Banks side. Nu hvor regeringen er begyndt at forlange at alle betalinger skal være elektronisk,( indtil videre er beløbet 10.000kr) alle lønninger,pensioner og betalinger går via bankerne, er det nærmest tragisk det Danske Bank er i gang med.
Moralen i finansverden er til rotterne og jeg håber der opstår alternativer til det traditionelle banksystem som almindelige brugere kan føle sig trygge ved.
Bankerne idag er i mine øjne komplet utroværdige og burde ikke have lov til at fortsætte med at drive virksomhed da de har vist flere gange at de ikke er istand til a varetage det store ansvar som de har haft. Grådigheden og egne bonusser kommer i deres verden langt forud for hensyn til det samfund de er en del af.
Finanans verdenen har skadet virksomheder og samfundet i utilgivelig grad.
Jeg er som ovenstående skriver også overbevist om at de andre banker lurepasser og håber de kan gøre det samme i kølvandet på “Danske Bank”
Er helt enig m
ed ovenstående! Flytter alle konti mandag. Også selvom noget af det vi har er erhverv! Sådan noget svineri skal man ikke finde sig i. Vil anbefale alle, privat som erhverv, at finde du andet pengeinstitut!
Vi flygtede fra dem for få år siden…. årsagen var modvillighed og pengegriskhed, kan se den er vokset. Håber de nyder vores sommerhus. … vi nød det også …