
Fodbold: De gamle drenge kan endnu
3. juli 2012 - kl. 11:33 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Old boys-spillerne fra IF Skjold Sæby går på sommerferie som ubesejret og kan nyde sommerens grillfester med god samvittighed. Holdet indtager nemlig førstepladsen i old boys-rækken efter en serie flotte resultater.
Førstepladsen blev slået fast i forårets sidste spillerunde. Her var Skagen på besøg i Sæby, og selv om skagboerne stillede med et forstærket hold med flere jyllandsseriespillere, så lykkedes det Sæby at vinde topkampen med 3-2. Dermed går Sæby på sommerferie som en klar nummer et i old boys-rækken.
Sæby-holdet, som består af en række tidligere førsteholdsspillere i Skjold, er ikke bare gået gennem forårets 11 kampe uden nederlag. Holdet er også rækkens mest scorende med 57 mål, hvilket giver et snit på 5,1 mål pr. kamp. I den modsatte ende af banen har holdet også lukket færrest mål ind, da modstanderne kun har scoret otte gange mod Sæby-forsvaret, og i halvdelen af kampene har holdet slet ikke lukket mål ind.
Inden efterårets sidste syv kampe har Sæby et forspring ned til FfI på andenpladsen på tre point. Sæby indleder efteråret med lokalopgør den 8. august på udebane mod Understed.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Fodbold: De gamle drenge kan endnu ' til en bekendt